Bilim Ve Tekno

Bildiklerinizi Unutun Yeni Dünya Modelimiz “Patates Çukurlu Dünya”

Bildiklerinizi Unutun Yeni Dünya Modelimiz “Patates Çukurlu Dünya”

Bir zamanlar düz olduğu düşünüldü. Hatta bunu ilk ortaya atan Pisagor’du. Pisagor’un öğrencisi olan Eratosthenes hocasının izinden gidip o zamanın insanlarına açıklamaya çalışmıştır. Bununla ilgili bir düzenekde hazırlamıştır. Güneşin gölge boyunda yola çıkarak harika bir düzenek kurmuştur ve artık dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamıştır. O zaman bilimin gelişmediğini ve elindeki teknolojinin yetersiz olduğunu düşünürsek şimdi yeni bir model ortaya atıldı. “Patates Çukurlu Dünya Modeli”

Şimdilerde kullandığımız ekvatorlardan basık olan geoid şekli artık kendini patates çukurlu dünya modeline bırakmıştır. Bir türk uydusu olan GOCE uydusu dünyayı gözlemledi . Şu zamana kadar 70 milyon fotoğraf çeken GOCE  şu sonuçlara vardı.

“Dünyanın bazı noktalarında yerçekimi yoğun, bazı noktalarında daha düşük. Patatesin üzerindeki eğimler gibi yerçekimi de, yerküre üzerinde çukur veya yumrular oluşturuyor.”

Sonuç olarak dünyanın hala düz olduğunu iddia edenlerde var, ve hala geoid olduğunu iddia edende, artık sizin hayalgücünüze kalmış veya hangi bilimsel kanıta inandığınız…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ