BilimGenelMakaleler

Bildiklerinizi Unutun Yeni Dünya Modelimiz “Patates Çukurlu Dünya”

Bir zamanlar düz olduğu düşünüldü. Hatta bunu ilk ortaya atan Pisagor’du. Pisagor’un öğrencisi olan Eratosthenes hocasının izinden gidip o zamanın insanlarına açıklamaya çalışmıştır. Bununla ilgili bir düzenekde hazırlamıştır. Güneşin gölge boyunda yola çıkarak harika bir düzenek kurmuştur ve artık dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamıştır. O zaman bilimin gelişmediğini ve elindeki teknolojinin yetersiz olduğunu düşünürsek şimdi yeni bir model ortaya atıldı. “Patates Çukurlu Dünya Modeli”

Şimdilerde kullandığımız ekvatorlardan basık olan geoid şekli artık kendini patates çukurlu dünya modeline bırakmıştır. Bir türk uydusu olan GOCE uydusu dünyayı gözlemledi . Şu zamana kadar 70 milyon fotoğraf çeken GOCE  şu sonuçlara vardı.

“Dünyanın bazı noktalarında yerçekimi yoğun, bazı noktalarında daha düşük. Patatesin üzerindeki eğimler gibi yerçekimi de, yerküre üzerinde çukur veya yumrular oluşturuyor.”

Sonuç olarak dünyanın hala düz olduğunu iddia edenlerde var, ve hala geoid olduğunu iddia edende, artık sizin hayalgücünüze kalmış veya hangi bilimsel kanıta inandığınız…

Etiketler

Soru Cevap banner

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okuyorum,  öğrenciyim, bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı