BilimGenelHaber

Beynini Amipler Yedi

Google News Abone Ol

Amerika birleşik devletlerinde yaşayan 69 yaşındaki kadın dehşet verici bir şekilde can verdi. 69 yaşındaki bir kadın, burnunda ki kaşıntı şikayeti ve yara oluşması nedeniyle doktora gitmeye karar verdi. Doktorlar alerji teşhisi koyarak kadını geri gönderdi. Bir yıl boyunca dermotolojik tedavi gören kadının şikayetleri bir türlü geçmek bilmedi. Baş ağrısı katlanılamaz düzeye gelen kadın sinüs enfeksiyonu şikayetiyle tekrar hastaneye başvurdu. Hastaneye başvuran kadının sol kolunu kontrol edemediği ve mantıklı düşünemediği fark edildi. Balamuthia mandrillaris tipi amip kaptığı tespit edilen kadın tüm çabalara rağmen hayatını kaybetti. Bu amip türü 1986 yılında keşfedildi Balamuthia mandrillaris tipi amip bugüne kadar yalnızca 200 kişide görüldü. Sayının az olması şüphelenme ihtimalini de aza indirgesede bizce bir ihmal söz konusu. Sağlık söz konusu olduğunda tüm olasılıklar göz önünde bulundurulmalı ve detaylı bir inceleme yapılmalıdır. Beyni günden güne eriyerek lapa gibi olan talihsiz kadın, hayatını kaybetti.

Beyin Yiyen Amip

Naegleria fowleri, Menenjite neden olan bir amiptir. Beyin yiyen amip olarak bilinir. Ortamın sıcaklığına göre yaşam döngüsünde 3 farklı şekli görülür:

  1.     Kist
  2.     Trofozoit
  3.     Kamçılı amip formu

Kamçılı halde iken bölünerek çoğalamazlar. Ancak kamçılarını kaybederlerse bölünme geçirebilirler. Çamurlu sularda, göl, yüzme havuzu ve durgun sularda yıkanan insanlarda çoğunlukla nasal bazen oral yol ile bulaşır. 1995 ve 2004 yılları arasında ABD‘de 23 kişi bu yüzden hayatını kaybetmiştir. Sıcağı seven bir amip olduğu için, küresel ısınma nedeniyle vakalarda artış beklenmektedir.

Saliha Kansız

Gebze Teknik Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyim.  Kimya teknisyeniyim.Biyomedikal, Astrofizik, Modern Fizik,Elektronik ve Mekanik konularıyla ilgileniyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir