GenelMakalelerSağlık

Beyaz Diş Sağlıklı Diş Mi Oluyor?

Google News Abone Ol

Gönül rahatlığı ile gülümsemek, hatta kahkahalar atmak, sağlıklı ve beyaz dişler gerektirir. Bunun içinde dişle sık sık fırçalanmalıdır. Uzmanlar dişlerin günde 3 kez fırçalanması gerektiğini söylemektedir. Ancak bunu yaparken bazı hususlara da dikkat etmek gerekmekte. Aynı zamanda ağız ve diş sağlığı açısından, uzmanlar diş fırçalama periyodu kadar, diş fırçalamanın şeklinin de önemli olduğunu söylüyor. Aynı zamanda dişlerimizi tükettiğimiz gıdaların oluşturacağı etkilerden de korumamız gerekiyor. Çünkü kola gibi asitli içecekler dişlerimize oldukça zarar vermektedir. Aynı zamanda şekerli besin tüketmek dişlerimize oldukça zarar verebilmektedir. Şeker, dişlere yapışarak diğer besinlere göre daha fazla bakteri oluşumuna neden olmaktadır.

Beyaz Dişer İçin Ne Yapmalıyız?

Dişlerimiz, sadece besinleri koparmaya ve parçalamaya yaramaz. Aynı zamanda sesimizin doğru çıkmasını sağlayarak, düzgün bir şekilde konuşabilmemize de yardımcı olur. Aynı zamanda estetik açıdan da güzel görünmek için dişlerimize de ihtiyacımız vardır. Kim güzel, beyaz bir gülüşe sahip olmak istemez ki zaten? Doğru ve devamlı bir bakımla, hijyenik ve sağlam dişlere sahip olmak mümkün. Peki diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

Diş Bakımı Nasıl Olmalı?

 • Dişler günde 3 kez olmak üzere, 3-4 dk fırçalanmalı
 • Yemeklerden 30 dk sonra fırçalanmamalı
 • Aynı diş fırçası en fazla 3 ay kullanılmalı

Diş Nasıl Fırçalanır?

 • Dişlerinizi günde en az 2 defa florür içeren bir macun ile fırçalanmalı
 • Diş fırçanızı dişinize 45 derece eğimle tutulmalı.
 • Diş macununu nohut büyüklüğünde sürülmeli.
 • Dişleri yukarıdan aşağı oval bir süpürme hareketiyle fırçalanmalı.
 • Her yüzeye en az 4-6 fırça darbesi gelecek şekilde fırçalanmalı.
 • Arka dişleri fırçayı ileri geri hareketiyle temizlenmeli.
 • Dil yüzeyini fırçalamak unutulmamalı
 • Diş fırçasının temizleyemediği diş araları için diş ipleri veya ara yüz fırçaları kullanılmalı

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı