ElementlerGenelMakalelerMetaller

Berilyum (Be) Elementi Nedir?

Google News Abone Ol

Berilyum, periyodik sistemde 2A grubunda ve 2. Periyotta yer alır. Be sembolüyle gösterilir. Metaldir. Erime noktası yüksektir.  Oda koşullarında katıdır. Çelik grisi bir rengi vardır.  Metallerin en sertlerindendir. Doğada bileşikleri halinde bulunur. Berilyum içeren çok sayıda mineral vardır. Doğada bulunur. Labaratuvar şartlarında elde edilemez. Yüksek oranda ısıyı emebilir. Elektriği iyi iletir. Erime noktası 1278, kaynama noktası 2970’dir.

Berilyum (Be) Elementinin Keşfi

1798’de Louis-Nicolas Vauquelin tarafından, beril ve zümrüt kristalleri içinde oksit halinde bulundu; birbirlerinden habersiz olarak çalışan Friedrich Wöhler ve Antoine Bussy de 1828’de baryum klorürü potasyumla indirgeyerek berilyumu metal halinde elde ettiler.

Uzay teknolojisi, bilgisayar parçaları yapımı ve jiroskop ( Türkçe adıyla düzdöner, dönüş ekseninin kendi kendine herhangi bir yönü kabul etmekte özgür olduğu dönen bir çark veya disktir.) yapımında kullanılır. Çeşitli metal oksitlerle renklenerek zümrüt, akuamarin gibi değerli taşları oluşturur. Alaşımlara sertlik verir. Nükleer reaktörlerde nötronları yavaşlatmakta ve X ışınlı tüplerin gözlem pencerelerinde kullanılır.

Sabriye Zeynep Burakgazi

2001 yılında Bingöl'de doğdum. Rize'de yaşıyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi ve insanlarla paylaşmayı seviyorum. İlgi alanım genellikle kimya, biyoloji ve astronomi üzerine. Bu sitede öğrendiğim ve insanlarla paylaşmak istediğim konuları yazıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı