Genel

Baskül Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Google News Abone Ol

Baskül nedir, baskül nerelerde kullanılır? Baskül yerçekiminin oluşturduğu baskı ile nesnelerin ağırlıklarını hesaplayan bir ölçüm aletidir. Peki baskülün kullanım alanları nelerdir?

Baskül Ne Demek – Baskül Nerelerde Kullanılır?

Baskül kelimesi dilimize Fransızca bir kelime olan “Bascule” kelimesinden geçmiştir. Fransızcada Bascule anlamı, denge ve hesaplama anlamına gelmektedir. Baskül “bir nesnenin ağırlığını ölçmek için kullanılan bir ölçüm aracıdır.” Peki baskülün kullanım alanları nelerdir?

 1. Laboratuvarlarda
 2. Marketlerde
 3. Büyükbaş hayvanların kilo ölçümlerinde (kantar-baskül)

Gibi aklınıza gelebilecek neredeyse bütün alanlarda baskül kullanılır.

Baskül Ne Ölçer?

Baskül ne ölçer? Basküller yer çekiminin oluşturmuş olduğu ortam sayesinde nesnelerin ağırlıklarını ve miktarlarını tartmaya yarayan aletlerdir.

Basküllerle istediğimiz pek çok cismi ölçebiliriz.

Örneğin;

 • Bir bardak su
 • Bir tabak un
 • Plastik Şişenin ağırlığı

Gibi pek çok nesnenin ağırlığını ölçebiliriz.

Terazi Nedir – Terazi Ne İşe Yarar?

Terazi günümüzde nesnelerin ağırlıklarını ölçmemize sağlayan ölçüm cihazlarına verilen isimdir. Peki terazi ne işe yarar? Terazi bir cismin ağırlığını, yoğunluğunu ölçümlememize yarayan bir çeşit ölçüm cihazıdır. Günümüzde pek çok terazi modelleri bulunmaktadır, bunlar başlıca;

 •   Hassas Teraziler
 •   Mutfak Terazileri
 •   Cep Terazisi
 •   Tartım Terazileri
 •   Barkodlu Teraziler
 •   Fiyat Hesaplamalı Teraziler

Baskü Modelleri Nelerdir?

Günümüzde her alan için baskül ve tartı çeşitleri geliştirilmiştir. Her tartının kendine özel bir kullanımı bulunmaktadır. Örneğin vücut analizi yapacağınız bir tartı için “hassas terazi” almanız pek de mantıklı olmayacaktır.

Hassas Terazi Nedir – Ne İçin Kullanılır?

Hassas terazi nedir? Hassas teraziler çok küçük cisme sahip olan maddelerin hacimlerini hesaplamak için kullanılan bir terazi türüdür. Hassas teraziler genellikle bilimsel yada kimyasal ölçümlemeleri yapmak için kullanılmaktadır.

Mutfak Terazileri Nedir – Ne İçin Kullanılır?

Mutfak terazileri nedir? Mutfak terazileri genellikle aşçıların kullandığı terazi türlerinden birisidir.

Mutfak terazileri genellikle yemek yaparken kullanılacak olan malzemenin miktarını ölçümlemek için kullanılsa da günümüzde pek çok gündelik işte “mutfak terazilerini” kullanabiliriz.

Fiyat Hesaplamalı Terazi Nedir – Ne İçin Kullanılır?

Fiyat hesaplamalı terazi nedir? Fiyat hesaplamalı terazinin çalışma mantığı diğer teraziler ile aynıdır ancak tartım işlemini yaparken otomatik olarak ürünün fiyatını da sizlere vermektedir.

Medikal Tartı Nedir – Ne İçin Kullanılır?

Medikal tartı nedir? Medikal tartı hastaların kilo ölçümleri ve kullandıkları ilaçların dozlarının ayarlanabildiği tartı türüdür. Genellikle hastaneler ve diyetisyeneler tarafından kullanılan bu tartı çeşidinde bebeklerin kiloları da ölçümlenebilmektedir.

Terazi Fiyatları

Hassas terazi fiyatları, elektronik terazi fiyatları en uygun fiyatlarla “Tartimarket.com.tr‘de” sizi bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir