BilimGenelMakalelerSağlık

Başarılı Bir Ergoterapist Margaret Rood

Google News Abone Ol

Margaret Rood Kimdir?

Çoğunlukla “Roody” diye anılan Margaret, 1909 yılında Wisconsin’de doğmuştur. Kariyerini California’da yaparken 1984’te ölmüştür. Geriye bıraktığı tedavi yöntemleriyle öğrencilerine ışık tutan Rood, nörofizyolojik alanda araştırmalar yapmıştır. 1933’te Milwaukee’deki Downer Koleji’nden ergoterapi alanında lisans derecesini ve sertifikasını, 1953’te Stanford’dan yüksek lisans derecesini ve fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında sertifikasını aldı.

İkinci Dünya Savaşı’nda hizmet verecek ergoterapistleri eğitmek için Savaş Acil Durum Programlarından birinin tıbbi/akademik katılımına yardımcı oldu ve programı yönetti.

1943’te University of Southern California’da ilk ergoterapi yüksek lisans programını kurdu ve tedavi ettiği modelde bilimsel çalışmayı vurguladı. Rood adını verdiği tedavi programını öğrencilerine ve diğer insanlara anlattı. Rood tedavisi sensorimotor alanındaki müdahele odaklı bir yaklaşımdı. Refleks ve hiyerarşik motor kontrolüne dayanan bir kolaylaştırma tekniğidir. Bu teknikte deriye kas üzerinden duyusal girdi sağlamak için pille çalışan bir fırça ile hızlı fırçalama yapılır.Fırçalama dışında germe, buz ve vibrasyon gibi yöntemlerle sağlamaya çalışmıştır. Nörolojik rehabilitasyon için vazgeçilmez bir teknik olmuştur.

Palm Springs ve Indio (1952-1955) çevresindeki Kaliforniya çöl topluluklarındaki Elk Büyük Projesinde çocuklarla birlikte bir gezgin terapist olarak çalıştı. Daha sonra Rancho Los Amigos Hastanesi’ndeki bulbar hastaları ile poliomyelit kalıntıları olan (1956-1957) çok fazla hastanın bulunduğu özel çalışmalar yaptı.

1967-1972 yılları arasında California Üniversitesi’nde bölüm başkanı olarak eğitim vermeye devam etti. Rood tedavisini katıldığı konferanslarda ve yurt dışında anlatmaya devam etti. Dinamik bir kadın olarak tanınmaya başlamıştı

Emekliliğinde dahi okuldan öğretmen olması için talepler geldi, kendisi öğrencilerine ışık tutmak için kitap yazmayı arzu etti ancak hiçbir yazı onun hareketli, canlı halini yansıtmaya yetmezdi. Hatta öğrencileri onu yerinde duramayan ve her zaman onlara bir şeyler öğretip, onlara ulaşmaya çalışan kişi olarak tanımladılar.

Katıldığı konferanslarda konuşmacı olmak, başkalarının ondan söz etmesi ve öğrencilerinin onun yolundan gitmesi onu çok onurlandırıyordu.

New York’ta yaptığı bir konuşmasında Margaret Rood işimizde iyi olmak istiyorsak şunların yapılması gerektiğini söyledi: “Eğer duygusal ve entelektüel tecrübe dinamik bir şekilde gelişiyorsa, hastaya en iyi tedaviyi sağlamak için kazanılan tecrübe, mutluluk içinde ve akıllıca olursa samimi bir etkileşim kurulmuş olur.”

Senanur Bahadır

Merhaba, ben Üsküdar Üniversitesi Ergoterapi son sınıf öğrencisiyim. Ayrıca Dil ve Konuşma Terapisi bölümünde yandal eğitimimi sürdürmekteyim.Mesleğim hakkında araştırma yapmak ve edindiğim bilgileri ergoterapinin daha geniş kitlelerce bilinmesini sağlamak için paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir