BilimGenelMakalelerTeknoloji

Balistik Füze Nedir?

Google News Abone Ol

Balistik, kelime anlamı mermilerin itme kuvvetini uçuşunu ve çarpma etkisini inceler. Balistikte silah ile birlikte mermi çekirdeğinin, mermi çekirdeğine ait parçaların veya saçma tanelerinin incelenmesi esas alınır. İç (ara) balistik, dış balistik, ara balistik, etki (hedef) balistik, yara balistiği olarak beş bölümde incelenir.

  • İç (Ara) Balistik: Barut ve kapsülü bir arada tutar. Çekirdeğin namluda ki hareketlerini ve basıncını inceler.
  • Dış Balistik: Mermi çekirdeklerinin namlu ile hedef arasındaki hareketlerini, karşılıklı iki set arasında ki mesafeyi, çapı inceler.
  • Ara Balistik: İç balistikten dış balistiğe geçiş sırasında namlu ağzı bölgesinde gerçekleşen mekanik olayları inceler.
  • Etki (Hedef) Balistik: Mermi çekirdeğinin hedef üzerinde ki çarpma etkisini, etkili gücü inceler.
  • Yara Balistiği:  Mermi çekirdeğinin, mermi çekirdeği parçalarının veya saçma tanelerinin canlı dokular üzerinde ki etkileri ve bu dokuların içerisinde meydana getirdikleri fiziksel ve biyokimyasal olayları, patolojik değişiklikleri, hem mermi çekirdeği hem de hedef doku açısından inceler.

Füze, bir yanıcı ve bir yakıcı maddenin sürekli olarak yanmasından doğan itiş gücü ile hareket eden düzenektir. Balistik füzeler, basınca dayanıklı bir sistem  olarak, bu sistemin sağladığı kolaylıklarla, üzerinde farklı başlıklar bulundurabilen güdümlü veya güdümsüz  bir çeşit organizasyondur. Güdümlü füzeler, atış yaptıktan sonra, füze içerisinde bulunan bilgisayar sistemi, mevcut radarlar ile hedefe yönlendirilebilen veya kendiliğinden yönelen füzelere denilmektedir. Güdümlü füzeler ikinci dünya savaşından itibaren kullanılmaktır. Lazer, ışık, radar, tel ve radyo güdümlerine sahip füzeler bulunmaktadır.

Menzili kısaca bir yolculukta belli bir yol alındıktan sonra, daha önceden belirlenmiş olan dinlenme yerine ulaşılması olarak tanımlayabiliriz.

Balistik Füze Menzili

SRBM (Kısa Menzilli Balistik Füze) 150-1000 km menzil aralığı olan sistemdir.

MRBM (Orta Menzilli Balistik Füze) 1000-3000 km menzil aralığı olan sistemdir.

ICBM (Kıtalar Arası Balistik Füze) 5000 km ve üzeri menzil aralığı olan sistemdir.

Balistik füzelerin asıl özelliği dik veya dike yakın açısıyla fırlatılmasıyla atmosfer tabakasını geçer ve troposferi aşar. Uzayda hareket edebilmeleri ve yer çekimini azaltarak hedefe yaklaşıldığında troposferde yüksek hıza geçip hedefe nokta atışı yapabilmektedir.

Kaynakça

  • https://www.muhendisbeyinler.net/balistik-fuze-nedir/
  • http://www.kokpit.aero/hakan-kilic-1500-km-menzilli-fuze

Hilal Selçuk

Merhaba :) Ben Hilal. Sayısal 2021 öğrencisiyim. Çeşitli spor dallarında okulumu ve kulübümü temsil ettim. Kendimi bildim bileli iletişimi yazarak sağlıyorum. Katıldığım çeşitli sempozyumlar ve bilim koridorları eşliğinde araştırmalarım öncülüğünde sizlere ilgileriniz doğrultusunda bir kapı aralayacağım. Modern dünyanın değişimi üstüne yakın takipçiyim. Hesabımda sanat, bilim ve edebiyatı birbirinden ayırmadan arasındaki ince çizgi üzerinde sizlere bir mum alevi olacağım. Çünkü bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir