BilimGenelMakalelerSağlık

Balık Pulluluk Hastalığı

Diğer ismi iktiyoz (Yunanca balık pulu derisi anlamına gelir) olan balık pulluluk hastalığı, kısaca deride balık pulu şeklinde dökülmelere neden olan ve sadece erkek bireylerde görülen bir hastalıktır. Y kromozomunda taşındığı için dişilerde görülemez ve eğer baba hastaysa bütün erkek çocukları da hasta olur.

Derinin üstünde aşırı protein birikmesi sonucu oluşur. Pullanma beyaz, gri ya da kahverengi renkte olabilir.

Bu hastalığa yakalanan erkeklerin özellikle kol ve bacaklarında  dökülmeler görülür. Bunun dışında dirseklerde, yüzde ellerde, avuç içinde ve vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir. Bu hastalığa yakalanan bireyin cildinde kaşıntı olur. Cilt kalınlaşır ve kurulaşır.

Çoğunlukla çocukluk döneminde görülür. Diğer zamanlarda bazen görülmez, görülse de çok nadir görülür.

balık pulluluk

Balık Pulluluk Hastalığının Tedavisi

Günümüzde bu hastalığı tamamen geçirecek bir yöntem bulunamamıştır. Fakat merhem, krem gibi ilaçlarla hastalığın belirtileri en aza indirilebilir.

Soğuk ortamlarda hastalık genellikle kötüye gider ve sıcak ve nemli ortamlarda hastalığın belirtileri en aza iner hatta bazen tamamen geçer.

Termal sular da hastalığın tedavisinde kullanılan önemli yollardan biridir.


Soru Cevap banner
Etiketler

Sabriye Zeynep Burakgazi

17 yaşındayım, Bingöl'de doğdum. Üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Ömrümü bilimle geçirmek istiyorum ve bu yolda öğrendiklerimi de burada paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı