BilimGenelMakalelerSağlık

Balık Pulluluk Hastalığı (İktiyozis) Nedir?

Google News Abone Ol

Balık Pulluluk Hastalığı

Diğer ismi iktiyozis (Yunanca balık pulu derisi anlamına gelir) olan balık pulluluk hastalığı, kısaca deride balık pulu şeklinde dökülmelere neden olan ve sadece erkek bireylerde görülen bir hastalıktır. Y kromozomunda taşındığı için dişilerde görülemez ve eğer baba hastaysa bütün erkek çocukları da hasta olur.

Derinin üstünde aşırı protein birikmesi sonucu oluşur. Pullanma beyaz, gri ya da kahverengi renkte olabilir. Bu hastalığa yakalanan erkeklerin özellikle kol ve bacaklarında  dökülmeler görülür. Bunun dışında dirseklerde, yüzde ellerde, avuç içinde ve vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir. Bu hastalığa yakalanan bireyin cildinde kaşıntı olur. Cilt kalınlaşır ve kurulaşır. Çoğunlukla çocukluk döneminde görülür. Diğer zamanlarda bazen görülmez, görülse de çok nadir görülür.

Genellikle bebeklerde görülen bu genetik hastalık, sonbahar ve kış aylarında şiddetini arttırabilmektedir. Bebeklerin doğumdan sonra vücutlarında oluşan kuruluk ve bu kuruluğun ardından ciltte döküntü nedeni ile balık pulluluk olarak adlandırılmaktadır.

Balık Pulluluk
Balık Pulluluk

İktiyozis neyse ki kalıtsal bir hastalık değildir. Tedavisi bulunmaktadır. Genelde bu hastalık baş gösterdiğinde vücudun yumuşatıcı kremler ve vazelin ile muamele edilmesi önerilir. Ancak yine de uzman hekime başvurulmalıdır.

Balık Pulluluk Hastalığının Tedavisi

Günümüzde balık pulluluk hastalığını tamamen geçirecek bir yöntem bulunamamıştır. Fakat merhem, krem gibi ilaçlarla hastalığın belirtileri en aza indirilebilir. Soğuk ortamlarda hastalık genellikle kötüye gider ve sıcak ve nemli ortamlarda hastalığın belirtileri en aza iner hatta bazen tamamen geçer. Termal sular da hastalığın tedavisinde kullanılan önemli yollardan biridir. İktirosiz tedavi edilme süresince vücudun nemli olması önerilir. Duştan sonra vücudun nemini koruması için nemlendirici kremlar kullanılmalı ve mümkün olduğunca kaşınmamalıdır.

Balık Pulluluk
Balık Pulluluk

Tedavi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Tedavi süresince ve sonrasında odanın nemli tutulması önerilir. Belli aralıklar ile dudak çevrelerine ve ellerin üstüne nemlendiriciler uygulanmalıdır. Yüksek derecede alkol içeren sabon ve kozmetik ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Genetik hastalık olduğundan dolayı hastalık tedavi edilse dahi gelecekte tekrar çocuk sahibi olmak istenildiğinde aynı sorun ile karşılaşılması olası bir durumdur. Bu sebepten ailelerin genetik danışma merkezlerine giderek aile yapılarını planlaması ve buna göre hareket etmesi gerekmektedir. Bununla beraber doğumdan önce erken safhalarda da balık pulluluk tespiti mümkündür.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir