SEO ve Reklam Ajansı
Bilim Ve Tekno

Bakterilerin Antibiyotik Direncini Kırmanın Yolu Bulundu

Bakterilerin Antibiyotik Direncini Kırmanın Yolu Bulundu

Bilim adamları, dirençli bakterileri antibiyotiklere yeniden duyarlı hale getirmenin yolunu bulmayı başardı. Danimarka’nın Kopenhag ve ABD’nin Ross üniversitelerinden bilim adamları, çoklu ilaç direncine sahip Klebsiella pneumoniae (K. pneumoniae) ve Escherichia coli (E. coli) bakterileri üzerine yaptıkları çalışmalar neticesinde, sözü edilen bu bakterilerin antibiyotiğe karşı direnç kazanmasını sağlayan genlerini baskılamayı başardıklarını ve bunun sonucunda da bu bakterilerin antibiyotiklere diren gösterme yeteneklerini ortadan kaldırmayı başarabildikleri açıklaması yapıldı. Antibiyotik direnci konusundaki kilit genleri baskılayarak, antibiyotik direnci yeteneğine sahip bakterilere karşı da antibiyotik kullanılabileceği düşüncesine bir adım daha yaklaşılmış olundu.

Her bakterinin antibiyotiklere karşı gösterdiği tepkileri inceleyen bilim adamları, K. pneumoniae bakterisinin en güçlü antibiyotiklerden biri olarak bilinen kolistinin varlığına karşı kendisini savunmasını sağlayan genler taşıdığı anlaşıldı. Bilim adamları bu genler içinde “dedA” adlı genin bastırılmasının, bakterinin antibiyotik direncini büyük ölçüde kırdığını tespit etti.  Diğer taraftan araştırmacılar, E. coli’nin beta-laktam antibiyotiklerine direncinin kırılmasında da benzer genlerin rol oynadığını ve bu genlerin bastırılması ile beraber, bu bakterilerin de antibiyotik direncinin ortadan kaldırılabileceğini tespit etti.

Araştırmanın baş yazarlarından olan Prof. Luca Guardabassi, “Keşfimiz süper mikropların da yenilmez olmadığını kanıtlıyor. Artık onların “Aşil topuğunun” ne olduğunu biliyoruz. Onları nasıl alt edebileceğimizi biliyoruz.” ibarelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ