BilimCanlılarGenelMakaleler

Bakteri Hücre Duvarı Yapısı

Google News Abone Ol

Bakteri Hücre Duvarı Yapısı Nasıldır?

Bakteri hücrelerinde sitoplazma zarı ile kapsül arasında kalan kısım, (pilus ve flagellalar hariç) bakteri hücre duvarını oluşturmaktadır. Hücre duvarının yapısı; “Gram Negatif” ve “Gram Pozitif” bakterilerde farklılıklar göstermektedir. Hücre duvarlarında farklılıklar gösterdiğinden dolayı, günümüzde bakterilerin sınıflandırılmasında, gram boyasına göre, gram pozitif veya gram negatif olarak yapılmaktadır. Gram pozitiflerde protein yapı daha fazla olduğundan mor, Gram negatiflerde ise hücre duvarı LP ve LPS ağırlıklı olduğundan pembe renk gözlenir. Bu özellikler günümüzde özellikle mikrobiyolojide oldukça sık kullanılan sınıf belirleme yöntemidir. Aynı zamanda tıpta kullanılacak antibiyotiğin seçiminde de kullanılmakta olduğunu söyleyebiliriz. Birçok bakteri türünün antijenik özellikleri birbirinden farklıdır. Bu antijenik özelliklerden yararlanılarak da, hastaların kanına bakılarak bakteri enfeksiyonları teşhis edilebilmektedir.

Hücre Duvarı ve Gram Boyama

Bakteriler, izotonik yani ortamdaki çözünmüş madde yoğunluğu ile hücre içi madde yoğunluğu aynı olan bir ortama konulduğunda, dezenfektanlar, antibiyotikler veya bazı kimyasal maddelerin etkisi altına girerek hücre duvarları parçalanabilir veya sentezleri tamamen durabilir. Bu şekilde hücre duvarı bulundurmadıkları involusyon form dediğimiz forma geçerler. Basiller iç basınçtan dolayı yuvarlak ve şekilsiz bir hal alır. Gram pozitiflerde bu duruma protoplast, Gram ne­gatiflerde ise sferoblast denmektedir.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı