BilimCanlılarGenelMakaleler

Bakteri Hücre Duvarı Yapısı

Bakteri Hücre Duvarı Yapısı Nasıldır?

Bakteri hücrelerinde sitoplazma zarı ile kapsül arasında kalan kısım, (pilus ve flagellalar hariç) bakteri hücre duvarını oluşturmaktadır. Hücre duvarının yapısı; “Gram Negatif” ve “Gram Pozitif” bakterilerde farklılıklar göstermektedir. Hücre duvarlarında farklılıklar gösterdiğinden dolayı, günümüzde bakterilerin sınıflandırılmasında, gram boyasına göre, gram pozitif veya gram negatif olarak yapılmaktadır. Gram pozitiflerde protein yapı daha fazla olduğundan mor, Gram negatiflerde ise hücre duvarı LP ve LPS ağırlıklı olduğundan pembe renk gözlenir. Bu özellikler günümüzde özellikle mikrobiyolojide oldukça sık kullanılan sınıf belirleme yöntemidir. Aynı zamanda tıpta kullanılacak antibiyotiğin seçiminde de kullanılmakta olduğunu söyleyebiliriz. Birçok bakteri türünün antijenik özellikleri birbirinden farklıdır. Bu antijenik özelliklerden yararlanılarak da, hastaların kanına bakılarak bakteri enfeksiyonları teşhis edilebilmektedir.

Hücre Duvarı ve Gram Boyama

Bakteriler, izotonik yani ortamdaki çözünmüş madde yoğunluğu ile hücre içi madde yoğunluğu aynı olan bir ortama konulduğunda, dezenfektanlar, antibiyotikler veya bazı kimyasal maddelerin etkisi altına girerek hücre duvarları parçalanabilir veya sentezleri tamamen durabilir. Bu şekilde hücre duvarı bulundurmadıkları involusyon form dediğimiz forma geçerler. Basiller iç basınçtan dolayı yuvarlak ve şekilsiz bir hal alır. Gram pozitiflerde bu duruma protoplast, Gram ne­gatiflerde ise sferoblast denmektedir.

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı