GenelHaberTeknolojiUzay

Ay’daki Yeni Keşif: 50 Kilometrelik Mağara

Japonya Uzay Araştırma Ajansı (jasa) son yaptığı çalışmalarda ayda 50 km uzunluğunda bir mağara olduğunu keşfetti. NASA ve JASA burayı üst olarak kullanabilceklerini dile getirdi.

Aya gönderilen Kaguya isimli aracın ayda yaptığı keşifler sonucu önemli veriler elde edildi. Bunun üzerine gözler Mars’tan tekrar Ay’adöndü. Ay yüzeyinde bulunan mağara Marius Krateri’nde görüldü. İleride bir üs olma fikri hala gündemde.Derinliği ve bulunduğu mevki dolayısıyla kozmik ışınlara karşı sığınak görevi görebilir.Mağaranın 3,5 milyon yıl önce volkanik bir patlama sonucu oluştuğu tahmin ediliyor. Bu düşünce mağaranın bulunmasından sonra  radyo dalgaları gönderilerek yapılan çalışmada,lavlar sonucu mağaranın oluştuğu söylendi. JAKA araştırmalarında mağaranın derinliklerine inildikçe buz ve tuz bulma olasılıkları üzerinde duruyor. Ancak bu konu hakkında net bir açıklama yok.

Etiketler

Soru Cevap banner

Kübra Mutlu

SAKARYA, 05.03.1997 doğumluyum , Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Fen Bilimleri Öğretmenliği okuyorum,  öğrenciyim, bilim,stem,eğitim,teknoloji konularına meraklıyım. Tanıdıkça seversin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı