BilimGenelHaberUzay

Ay Sanılandan Daha Yaşlı Çıktı

Google News Abone Ol

Ay’ın Gerçek Yaşı Öğrenildi

Dünya‘nın uydusu olan Ay‘ın, sanıldığından daha yaşlı olduğu ortaya çıktı. Araştırmalara göre 4,51 milyar yıl önce de Ay’ın var olduğu görüldü. Los Angeles’taki California Üniversitesi (UCLA) araştırmacıları, 1971’teki Apollo 14 seferinde astronotların aydan getirmiş oldukları taşları inceledi ve Ay’ın Güneş Sistemi’nin 60 milyon sonra doğduğunu tespit etti. Bu araştırmaya kadar Ay’ın Güneş Sistemi’nden yaklaşık olara 100-200 milyon yıl sonra oluştuğu tahmin ediliyordu.

UCLA araştırmacıları, Ay’ın yaşını belirlemenin Güneş Sistemi‘nin ve Dünya gibi bir çok kayalık gezegenin oluşumunu anlamamıza yardımcı olabileceğini dile getirdi.

Apollo 14 ile Ay’a giden astronotlar Alan Shepard ve Edgar Mitchell, 9 saat geçirdikleri Ay yüzeyinden toplamda 42 kilogram taş ve toprak örneği toplamışlardı. Shepard ve Mitchell‘in Dünya’ya getirdikleri taş ve toprak örneklerinde zirkon mineraline rastlandı. Ay’dan getirilen taşlardan alınan zirkon parçacıklarını uranyum tarihleme yöntemini kullanarak inceleyen araştırmacılar, Ay’ın 4,51 milyar yaşında olduğunu gördü.

Gezegenler hakkında bilgi edinmek ve daha fazla bilim haberi için takipte kalın.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir