Bilim Ve Tekno

Ay Sanılandan Daha Yaşlı Çıktı

Ay Sanılandan Daha Yaşlı Çıktı

Ay’ın Gerçek Yaşı Öğrenildi

Dünya‘nın uydusu olan Ay‘ın, sanıldığından daha yaşlı olduğu ortaya çıktı. Araştırmalara göre 4,51 milyar yıl önce de Ay’ın var olduğu görüldü. Los Angeles’taki California Üniversitesi (UCLA) araştırmacıları, 1971’teki Apollo 14 seferinde astronotların aydan getirmiş oldukları taşları inceledi ve Ay’ın Güneş Sistemi’nin 60 milyon sonra doğduğunu tespit etti. Bu araştırmaya kadar Ay’ın Güneş Sistemi’nden yaklaşık olara 100-200 milyon yıl sonra oluştuğu tahmin ediliyordu.

UCLA araştırmacıları, Ay’ın yaşını belirlemenin Güneş Sistemi‘nin ve Dünya gibi bir çok kayalık gezegenin oluşumunu anlamamıza yardımcı olabileceğini dile getirdi.

Apollo 14 ile Ay’a giden astronotlar Alan Shepard ve Edgar Mitchell, 9 saat geçirdikleri Ay yüzeyinden toplamda 42 kilogram taş ve toprak örneği toplamışlardı. Shepard ve Mitchell‘in Dünya’ya getirdikleri taş ve toprak örneklerinde zirkon mineraline rastlandı. Ay’dan getirilen taşlardan alınan zirkon parçacıklarını uranyum tarihleme yöntemini kullanarak inceleyen araştırmacılar, Ay’ın 4,51 milyar yaşında olduğunu gördü.

Gezegenler hakkında bilgi edinmek ve daha fazla bilim haberi için takipte kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ