GenelHaberTeknoloji

Avatar Robot

Google News Abone Ol

Hasta Çocuğun Yerine Okula Giden Robot

Avatar (AV1) isimli robot okula gidemeyen çocukları okulla buluşturuyor.

Okula gidemeyen hasta çocukların derslerine yetişememe endişesi, kendilerini yalnız hissetme ve arkadaş özlemi yaşayan uzun vadeli rahatsızlıklardan muzdarip olan çocuklar kendilerini günlük hayatlarından izole etmek zorunda kalıyorlar. Bu izolasyonun yaşamlarında ki olumsuz etkilerini en aza indirmek için No Isolation isimli Norveçli bir firma, okuluna gidemeyen öğrencilerin günlük aktivitelerine katılmalarını sağlayan arkadaş canlısı ve küçük robot tasarladı. Avatar isimli bu robot, bir uygulama aracılığıyla kontrol edildiği için yatak istirahati almış hastalar dahi bu cihazı kullanabiliyor.

Bu robot çocukları sınıfta “temsil eden” bir robot olarak tasarlandı. 30 cm yüksekliğindeki robot sevimli gözlere sahip kafasıyla dikkat çekiyor, gövdesinde ise bir hoparlör bulunuyor.

Çocuk hasta olduğunda Avatar isimli robot sınıfta onun yerine oturuyor ve çocuğun hem gözü hem de kulağı oluyor. İki yönlü iletişimin kolaylıkla gerçekleşmesini sağlıyor ve kullanıcı, Avatar’ın 360 derece döndürerek cihazın bulunduğu alanın tamamını görüntüleyebiliyor. Avatar’ın başının üstündeki ışıklar ise evdeki insanın konuşmak veya dinleme modunda kalmak istediğini gösteriyor.

Çocuklar isterlerse robotu kendilerine benzetebiliyor örneğin; robota kendi başlıklarını giydiriyor, boyunlarına şal bağlayabiliyorlar. Halihazırda başta Norveç, İngiltere ve Hollanda‘da olmak üzere sınıflarında 807 robot bulunuyor.

Bir robotun aylık masrafı ebeveynlerine yaklaşık olarak 200 Avroya mal oluyor. Firma çocuklar dışında yaşlılara yönelik çözümler de geliştiriyor. Mesela demans başlangıcında olan veya görme/işitme sorunu yaşayan hastalar için kolay kullanılabilir bir bilgisayar geliştirilmiş. Tablet benzeri bilgisayarı çalıştırmak için sadece bir tane büyük tuş bulunmakta, ses yüksek ve net, yani kolay duyulabilir seviyede. Dokunmatik ekran veya karmaşık navigasyon yok, bunun yerine bir uygulamayla aileye bağlanıyor, fotoğraflar ve videolar değiş tokuş edilebiliyor.

Gözde Öztürk

Merhaba, ben Gözde! Ankara'da yaşıyorum, Atatürk Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunuyum.Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Öğretmeyi seviyorum ve öğrenmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir