BilimGenelHaber

Atmosferinde Titanyum Bulunan Gezegen Keşfedildi

Şili’de, VLT Teleskobu ile inceleme yapan Berlin Teknik Üniversitesi, dünyadan 815 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir gezegen keşfetti. Bu gezegene WASP-19b ismi verildi.
Bu gezegenin yüzey sıcaklığının ortalama 2 bin derece olduğu ve gezegenin atmosferi içerisinde
titanyum-oksit bulunduğu gözlemleniyor. Gezegen Vela Takımyıldızı‘nın doğusunda yer alan gezegeni yaklaşık  2 yıl gözlemlerden sonra ortaya koyulan bilgilere göre bir yılını 19 saatte tamamlıyor. Gezegenin Boyutu yaklaşık Jüpiter kadar olup yanında su, sodyum ve sise raslanmıştır. WASP-19b bilinen bir gezegen gövdesinin en kısa yörünge dönemlerinden birine sahip olmak için önemli olan bir extrasolar gezegendir : 0.788 8399 gün veya yaklaşık 18.932 saat. Jüpiter’in (1.15 Jüpiter kütlesi ) kütlesine yakın bir kütleye sahiptir ancak kıyasla çok daha büyük bir yarıçapa sahiptir (Jüpiter’in 1.31 katı). WASP-17b ve WASP-19b gibi gezegenlerin açık atmosferleri var ve en güçlü su özelliklerini gösterirken, WASP-12b ve WASP-31b gibi gezegenler daha bulutlu. NASA’nın basın açıklaması şu ana kadar dünya çapında 110’u aşkın haber web sitesindeki makalelerle sonuçlandı. Gazete, Exeter Üniversitesi‘nden David Sing‘in kurşun yazısıydı.

Etiketler

Soru Cevap banner

Aybuke Özdemir

Bodrum da yaşıyorum . 02/06/2003 doğumluyum. Öğrenciyim. Ilgi alanlarım basketbol , ,dalış ve dansçılık. Aynı zaman da yeni diller öğrenmek de bunların içinde yer alıyor. Gelecekteki hedefim ise bilgisayar mühendisliği bu mesleği seçmemin sebebi  gelecekte günlük yaşantımızda teknolojiyle daha sık karşılaşacağımız için kendime ve insanlara kolaylık sağlamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı