Bilim Ve Tekno

Askeri Okullar Neden Kapatıldı?

Askeri Okullar Neden Kapatıldı?

Askeri Okulların Kapatılma Sebebi

15 Temmuz gecesi yapılan darbe girişiminin ardından hükumet KHK ile Askeri liselerin kapatılması kararını verdi. Askeri okulların bariz bir şekilde “FETÖ” hakimiyetinde olduğu biliniyor. Askeri okulların kapatılmasının sebebinin ise, buralarda verilen eğitimin hükumet karşıtı olduğu ve yetişen askerlerin 15 temmuz gecesi olduğu gibi, aslen koruması gereken devlet başkanlarının canına kast edebileceğine dair doldurmalar yapıldığı düşünülüyor. Bu doldurmanın önüne geçebilmek için, askeri okulların şimdilik kapatılma kararı alındı. Bu karar neticesinde “Kurunun yanında yaş da yanar.” sözüne bir benzetme yapılabilir. Çünkü, bir çok FETÖ yanlısı asker yetişebileceği gibi, eğitimlerde aktarılan ne olursa olsun, objektif kararlar verebilecek askerlerin de hayallerinin elinden alındığını söyleyebiliriz; ama açıktır ki, bu kararın alınmasının zorunlu olduğu açık bir gerçek.

Şöyle düşünün; bir okul var ve siz bu okulun kime çalıştığını biliyorsunuz. Sahibi, geçen günlerde devletin kaderini belirleyecek bir hamle yaptı. Olumsuz bir hamle. Bile bile burada verilen eğitimleri devam ettirmek, arkadan yetişecek olan askerlerin fark ettirmeden hükumet karşıtı olarak yetiştirilmesi demek. Yalnız, biraz önce de belirttiğim gibi, askerlerin hepsi hükumet karşıtı yetişmeyip birçoğu hükumeti için canını gözünü bile kırpmadan verebilecek askerlerdir. Zaten iş bu denli ciddi olmasaydı, yani “Darbe Girişimi” olmamış olsaydı, okullarda verilen eğitim muhtemelen aynı şekilde devam edecekti. Bu durumun bu denli ciddileşmesi ve FETÖ yanlılarının yapabileceklerini göz önünde bulundurursak, alınan bu kararın önlem amaçlı olduğunu da söyleyebiliriz.

Nitekim her ülke, ordusunun dünyadaki diğer ülkelerin ordularından çok daha iyi olsun ister. Bunu için bilimsel ve teknolojik araştırmalar yapar ancak, günümüzde silahların birçoğu (İnsansız araçlar dışında) insanlar tarafından kontrol edilmektedir. İnsanlar tarafından yönetilmektedir. Silahı ateşleyecek olan askerler insanlardır. Yeri geldiğinde ülkeler başka ülkelere, ordularının gücüne güvenerek bile kafa tutmaktadır. Bu binlerce yıl önce de böyleydi, günümüzde de böyle…

Durum böyle açık olunca, ülkelerin ordusunun büyük bir parçası olan askerleri kaybetmek istemeyeceğini açık bir şekilde söyleyebiliriz. Ancak, yetişen askerlerin yarardan çok zarar sağlayabileceği etkenini de göz önünde bulundurunca, alınan bu karar neticesinde olaya daha boyutlu bakarak, bir önlem alındığını da söyleyebiliriz.

Geçenlerde CNN Türk yayınına çıkan Millî Savunma Bakanı Fikri Işık’ın söylediğine göre askeri okul öğrencilerinin yüzde 95’inin FETÖ’cüymüş. Bu durumun, asker okulların kapatılmasın için alınan kararda önemli rol oynadığını söyleyebiliriz.

Askeri okullara giriş için yapılan ALS sınavında, birçok aday, organize bir şekilde belli özel okullardan toplu olarak ALS sınavına sokulmuş ve başarılı olmuşlar. Bu durumu da düşününce, “FETÖ, okullara kendi askerlerini sokuyor.” düşüncesi kafalarda beliriyor sanırım. Bu sebepten, “Askeri okullarda yetişen askerlerin, büyük çoğunluğu FETÖ’cüdür.” düşüncesi ile, geçenlerde askeri okullar kapatıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ