GenelMakaleler

Askeri Okullar Neden Kapatıldı?

Google News Abone Ol

Askeri Okulların Kapatılma Sebebi

15 Temmuz gecesi yapılan darbe girişiminin ardından hükumet KHK ile Askeri liselerin kapatılması kararını verdi. Askeri okulların bariz bir şekilde “FETÖ” hakimiyetinde olduğu biliniyor. Askeri okulların kapatılmasının sebebinin ise, buralarda verilen eğitimin hükumet karşıtı olduğu ve yetişen askerlerin 15 temmuz gecesi olduğu gibi, aslen koruması gereken devlet başkanlarının canına kast edebileceğine dair doldurmalar yapıldığı düşünülüyor. Bu doldurmanın önüne geçebilmek için, askeri okulların şimdilik kapatılma kararı alındı. Bu karar neticesinde “Kurunun yanında yaş da yanar.” sözüne bir benzetme yapılabilir. Çünkü, bir çok FETÖ yanlısı asker yetişebileceği gibi, eğitimlerde aktarılan ne olursa olsun, objektif kararlar verebilecek askerlerin de hayallerinin elinden alındığını söyleyebiliriz; ama açıktır ki, bu kararın alınmasının zorunlu olduğu açık bir gerçek.

Şöyle düşünün; bir okul var ve siz bu okulun kime çalıştığını biliyorsunuz. Sahibi, geçen günlerde devletin kaderini belirleyecek bir hamle yaptı. Olumsuz bir hamle. Bile bile burada verilen eğitimleri devam ettirmek, arkadan yetişecek olan askerlerin fark ettirmeden hükumet karşıtı olarak yetiştirilmesi demek. Yalnız, biraz önce de belirttiğim gibi, askerlerin hepsi hükumet karşıtı yetişmeyip birçoğu hükumeti için canını gözünü bile kırpmadan verebilecek askerlerdir. Zaten iş bu denli ciddi olmasaydı, yani “Darbe Girişimi” olmamış olsaydı, okullarda verilen eğitim muhtemelen aynı şekilde devam edecekti. Bu durumun bu denli ciddileşmesi ve FETÖ yanlılarının yapabileceklerini göz önünde bulundurursak, alınan bu kararın önlem amaçlı olduğunu da söyleyebiliriz.

Nitekim her ülke, ordusunun dünyadaki diğer ülkelerin ordularından çok daha iyi olsun ister. Bunu için bilimsel ve teknolojik araştırmalar yapar ancak, günümüzde silahların birçoğu (İnsansız araçlar dışında) insanlar tarafından kontrol edilmektedir. İnsanlar tarafından yönetilmektedir. Silahı ateşleyecek olan askerler insanlardır. Yeri geldiğinde ülkeler başka ülkelere, ordularının gücüne güvenerek bile kafa tutmaktadır. Bu binlerce yıl önce de böyleydi, günümüzde de böyle…

Durum böyle açık olunca, ülkelerin ordusunun büyük bir parçası olan askerleri kaybetmek istemeyeceğini açık bir şekilde söyleyebiliriz. Ancak, yetişen askerlerin yarardan çok zarar sağlayabileceği etkenini de göz önünde bulundurunca, alınan bu karar neticesinde olaya daha boyutlu bakarak, bir önlem alındığını da söyleyebiliriz.

Geçenlerde CNN Türk yayınına çıkan Millî Savunma Bakanı Fikri Işık’ın söylediğine göre askeri okul öğrencilerinin yüzde 95’inin FETÖ’cüymüş. Bu durumun, asker okulların kapatılmasın için alınan kararda önemli rol oynadığını söyleyebiliriz.

Askeri okullara giriş için yapılan ALS sınavında, birçok aday, organize bir şekilde belli özel okullardan toplu olarak ALS sınavına sokulmuş ve başarılı olmuşlar. Bu durumu da düşününce, “FETÖ, okullara kendi askerlerini sokuyor.” düşüncesi kafalarda beliriyor sanırım. Bu sebepten, “Askeri okullarda yetişen askerlerin, büyük çoğunluğu FETÖ’cüdür.” düşüncesi ile, geçenlerde askeri okullar kapatıldı.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir