GenelHaberTeknoloji

ASELSAN’nın İnsansız Kara Muhabere Aracı

Estonya savunma şirketi MILREM, Arap Emirlikleri’nden IGG şirketi ile Türkiye’den ASELSAN işbirliğiyle ilk tam modüler insansız kara savaş aracını üretmeyi başardı. Palet kullanarak hareketini sağlayan THeMIS isimli araç, Birleşik Arap Emirliklerinin başkenti Abu Dabi’deki Uluslararası Savunma Sergi ve Konferansın’nın (IDEX) Estonya standında meraklı gözlerin ilgi odağı oldu.

ASELSAN Patentli İnsansız Kara Muhabere Aracı: THeMIS

MILREM ile IGG-ASELSAN ortak başarısı olan araç, ASELSAN patentli uzaktan ateşleme istasyonu olan SARP’ı kullandığı söyleniyor. MİLREM yetkililerinin söylediğine göre paletli bu araç, 750 kilogram ağırlığa kadar yük taşıyabilirken tek şarj ile 10 saat etkinlik gösterebiliyor. THeMIS’in muharebe aracı olmasının yanı sıra çok daha fazla işleve sahip olduğunu söyleyen yetkililer, aracın mühimmat nakliyesi, el yapımı patlayıcı (EYP) tespiti, yaralı tahliyesi ve inansız hava araçlarının iniş platformu olarak da kullanılmaya elverişli olduğu söyleniyor.


Soru Cevap banner
Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı