31.01.2018
Bilim Ve Tekno

ASELSAN’nın Askeri Yürüyüş Asistanı ASYA

ASELSAN’nın Askeri Yürüyüş Asistanı ASYA

Ülkemizde savunma ve sivil alanda çalışmalar yapan, giyilebilir teknoloji üzerine çalışan ASELSAN, kısa adı ASYA olan “Askeri Yürüyüş Asistanı Projesi” geliştirdiğini açıkladı.  ASYA ile göreve çıkan askerler ağır yüklerle yorulmadan çok daha uzun mesafelere yürüyerek ulaşabilecek. Böylelikle tam teçhizatla göreve giden askerler, teçhizatlarını daha rahat taşımasını sağlanacak.

Exoskeleton, yani dış iskelet diye ifade edilen bu mekanik tasarım ile yer çekiminin bacak ve ayak kasları ile eklemlere uyguladığı çekim kuvveti azaltılarak, askerlerin arazide yürüme, koşma, tırmanma ve sıçrama gibi fiziksel hareketlerine destek olacak ve performanslarını artıracak. Hızlı hareketlerde bile direnç göstermeden çalışabilen Askeri Yürüyüş Asistanı ASYA, sahada askerler hareket halindeyken RoboCop gibi onlara destek sağlayarak ve askerler ağır yükler taşırken bile uzun mesafeleri yorulmadan kat edebilecekler.

Piyade savaşının ve arazi çatışmalarının geleceği olarak görülen exoskeleton’lar konusunda birçok ülkede de çalışmalar yapılıyor. Amerika’nın ileri teknoloji savunma projelerini yürüten devlet kurumu DARPA’nın ABD Özel Kuvvetler için yaptığı giyilebilir teknolojilerin savaş ortamında denenmiş bile olduğu iddia ediliyor.

Çalışması devam eden ASYA projesinin ilk prototipi ise Mayıs ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan IDEF 17’de sergilenecek. VATAN’dan edinilen bilgiye göre ASYA, ASELSAN’ın ürettiği diğer giyilebilen teknolojiler olan akıllı muharebe saha gözlüğü, giyilebilir bilgisayar, CENKER tek-er komuta kontrol sistemi ile entegre çalışması planlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ