GenelHaberTeknoloji

ASELSAN’nın Askeri Yürüyüş Asistanı: ASYA

Google News Abone Ol

Ülkemizde savunma ve sivil alanda çalışmalar yapan, giyilebilir teknoloji üzerine çalışan ASELSAN, kısa adı ASYA olan “Askeri Yürüyüş Asistanı Projesi” geliştirdiğini açıkladı.  ASYA ile göreve çıkan askerler ağır yüklerle yorulmadan çok daha uzun mesafelere yürüyerek ulaşabilecek. Böylelikle tam teçhizatla göreve giden askerler, teçhizatlarını daha rahat taşımasını sağlanacak.

Askeri Yürüyüş Asistanı: ASYA

Exoskeleton, yani dış iskelet diye ifade edilen bu mekanik tasarım ile yer çekiminin bacak ve ayak kasları ile eklemlere uyguladığı çekim kuvveti azaltılarak, askerlerin arazide yürüme, koşma, tırmanma ve sıçrama gibi fiziksel hareketlerine destek olacak ve performanslarını artıracak. Hızlı hareketlerde bile direnç göstermeden çalışabilen Askeri Yürüyüş Asistanı ASYA, sahada askerler hareket halindeyken RoboCop gibi onlara destek sağlayarak ve askerler ağır yükler taşırken bile uzun mesafeleri yorulmadan kat edebilecekler.

Aselsan ASYA

Piyade savaşının ve arazi çatışmalarının geleceği olarak görülen exoskeleton’lar konusunda birçok ülkede de çalışmalar yapılıyor. Amerika’nın ileri teknoloji savunma projelerini yürüten devlet kurumu DARPA’nın ABD Özel Kuvvetler için yaptığı giyilebilir teknolojilerin savaş ortamında denenmiş bile olduğu iddia ediliyor.

Çalışması devam eden ASYA projesinin ilk prototipi ise Mayıs ayında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan IDEF 17’de sergilenecek. VATAN’dan edinilen bilgiye göre ASYA, ASELSAN’ın ürettiği diğer giyilebilen teknolojiler olan akıllı muharebe saha gözlüğü, giyilebilir bilgisayar, CENKER tek-er komuta kontrol sistemi ile entegre çalışması planlanıyor.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir