GenelHaberTeknoloji

ASELSAN’dan Yeni Termal Kamera: GÖZ-Q

Google News Abone Ol

13.Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında (IDEF’17) ASELSAN tarafından geliştirilen göz termal kamera ailesinin yeni üyesi GÖZ-Q’nun tanıtımı yapılacak. Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş olan termal kamera tamamen yerel imkanlarla üretildi.

Milli Termal Kamera: GÖZ-Q

ASELSAN, kızılötesi detektör destekli termal kamera görevi gören bu yeni ürünü ile Türkiye için yurt dışı bağımlılığını azaltıcı önemli bir adım atmış oldu. GÖZ-Q termal kamera, elektro-optik keşif ve gözetleme sistemleri alanında Türkiye’nin yetkinliğini ve bağımsızlığını sergilemesi nedeniyle otoriteler tarafından IDEF 2017’nin en popüler ürünü olarak gösterildi.

Sahip olduğu operatör kontrol birimi, tripod ve motorize yönlendirme birimiyle kullanıcısına 360 derece algılama imkanı sağlayan GÖZ-Q termal kamera sistemi, tamamen askeri koşullar düşünülerek geliştirildi.

GÖZ-Q’nun sınır, sahil ve kritik tesis güvenliğinde ihtiyaç duyulan uzun menzilli ve yüksek performanslı termal görüntüleme özelliği ile askerlere birçok alanda yardımcı olması bekleniyor. Özellikle kameranın kızılötesi özelliğinin olması kameranın değerini arttırıyor. Çıplak gözle görülemeyecek olan nesneleri bile görünür yapma özelliği içerin kamera gece ve gündüz farkı gözetmeksizin en ufak bir hareketi bile algılayabiliyor. Dedektörlerinde çok sayıda mikro ve nana boyutlarda algılayıcılar bulunuyor. GÖZ-Q, elektromanyetik spektrumun uzun kızılötesi dalga boyunda (LWIR) algılama yapmasıyla görüşün zayıf ve sınırlı olduğu; gece, sis, duman gibi farklı koşullarda ihtiyaç duyulan uzun menzil ve yüksek performansı karşılıyor.

GÖZ-Q termal kamerada kullanılan teknoloji dünyada az sayıda ülkede bulunuyor. Bu açıdan kameranın milli ürün haline getirilip  ihracatının yapılabilmesi mümkün oluyor.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir