GenelHaberTeknoloji

Apple’a Rekor Para Cezası

Google News Abone Ol

Apple, VirnetX’e ait olan patentleri İOS uygulamaları ve Face Time dahilinde yasadışı olarak kullandığından dolayı 440 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Teknoloji  dünyasının önde gelen firmalarından biri olan Apple, son zamanlarda yargı sorunlarıyla oldukça fazla meşgul olmuşa benziyor. VirnetX ile uzun zamandır süren hukuk mücadelesinde 440 milyon dolar gibi rekor bir ceza ödemesine karar verildi. İki şirket  2010 yılında güvenli haberleşme protokolleri üzerinden gerçekleşen patentlerin ihlal edilmesi durumundan dolayı mahkeme sürecine başlamıştı.

İletişim güvenliği konusunda çok sayıda patente sahip olan Virnetx, kendilerinin sahip olduğu patentleri ürün ve yazılımlarında kullandığı gerekçesiyle Apple tarafını suçlamıştı. Apple ise uzun süre bu iddia durumunun haksız olduğunu söylemiş ve uzun bir yargı süreci başlamıştı. Tüm bu süreç ise yakın zamanda Apple tarafının cezaya çarptırılmasıyla son bulmuş oldu. Son zamanlarda da Apple’ın işleri hiç de yolunda gitmiyor. Çeşitli patent davaları bulunan Apple günden güne krize doğru ilerliyor adeta.

Bünyesinde 14 çalışan bulunan VirnetX, geçmişte de Microsoft’an iki patentini ihlal ettiği için 200 milyon dolar elde etmişti. Hatta VirnetX Microsoft’u 2013 yılında patentlerinin Skype’de izinsiz olarak kullandığını belirtmiş ve dava açmıştı. Apple rekor ceza ile akıllara kazınacak gibi görünüyor. Cupertino merkezli teknoloji firması VirnetX’e karşı uzun zamandır bir mücadele veren Apple, sonuçlanan davayı kaybetti. Apple ise verilen bu karara karşı itiraz edeceğini açıkladı. Bilindiği üzere VirnetX şirketi 2010 yılında karara bağlanan Microsoft ile patent ihlali davasında 200 milyon dolar gibi bir rakamı kasasına koyarak ayrılmıştı.Yani 440 milyon doları da kasasına koyması bekleniyor.

Şule Kıyar

Konya da yaşamaktayım.Doğum tarihim 12.12.1997.Necmettin Erbakan Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü öğrencisiyim.Laboratuvar ortamlarına ve sağlık alanlarına çok meraklıyım.Gelişimde mantığı ön planda tutan ayrıca Canan DAGDEVİREN hayranıyım.Beni instagram sayfamdan takip edebilirsiniz :@sulekyr

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir