GenelMakalelerSağlık

Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Google News Abone Ol

Kişilik bozuklukları arasında en fazla zarar verme potansiyeli olan bozukluk antisosyal kişilik bozukluğu dur. Empati yapamazlar vicdan ve merhametten yoksun ve suçluluk duygusundan uzak, sosyal, etik ve hukuki kuralları kabule uymayan kişilik bozukluğu sergilerler. Antisosyal kişilik bozukluğu olan kişiler  yaşamları boyunca sorumsuz davranışlarda bulunarak kendilerini ve çevrelerinin güvendiğini önemsemezler. Tipik davranış örüntüleri başkalarının haklarını ihlal, aldatıcı davranma, saldırgan tutum, sosyal ve toplumsal kuralları çiğnemedir.

Antisosyal kişilik bozukluğum tanısı koymak için biri 18 yaşından büyük olmalı ve bu davranış örüntüleri 15 yaşından beri kişi de bulunuyor olmalıdır. İleriyi planlayamama, asabi tavırlar sürekli sorumsuzluk ve pişmanlık duymama hali de antisosyal kişilik bozukluğu ölçütlerindendir. Yasaları çiğneme özelliklerinden dolayı sıklıkla adli olayları karışırlar. Antisosyal kişilik bozukluğu tanısı konulan bir birey askerlikten muaf olur.

Antisosyal kişilik bozukluğunda empati eksikliği, kibirli ya da abartılı kendini övme, söz cambazlığı ve etkileyici fakat yüzeysel duyguların tipidir.

Bir kişinin antisosyal kişilik bozukluğu yaşayıp yaşamadığını doğru bir şekilde değerlendirebilen kan testi gibi kesin bir test yoktur. Psikiyatrlar, klinik psikologları gibi silinse sağlık uygulayıcılar , daha önce açıklanan semptomların varlığını araştırmak için bilgi toplama amaçlı bir zihinsel sağlık röportajı uygularlar.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bu bozukluk için teşhis kriterleri, bu modelin aşağıdaki belirtilerden en az üçünü içermesi gerektiğini belirtir:

  • Tutuklanmasına neden olan davranışları tekrar tekrar yaparak yasaları çiğnemek
  • Yalanlar söylemek, yanlış isimler kullanmak veya başkalarını kar ya da eğlence için aldatmak
  • Düşünmek veya plan yapmakta başarısızlık (dürtüsel olarak)
  • Sinirlilik, düşmanlık, öfke ve saldırganlık eğilimi, başkalarına tekrar tekrar saldırmak veya sık sık fiziksel kavgalara girmek.
  • Kendi güvenliğini veya başkalarının güvenliğini göz ardı ederek davranışlarda bir kısıtlama bulunmaması
  • İyi iş ilişkileri geliştirememek, finansal yükümlülükleri yerine getirememek
  • Başkalarına saygısızlık etmek, üstelik asla yanlış yaptığı konusunda suçluluk duygusu yaşamamak.

Kübra Can

06.09.1999 İzmir’de doğdum büyüdüm. Lise mezunuyum üniversite sınavına hazırlanıyorum. Bilim ve tarih adına araştırma yapmayı seviyorum. Yazılarımla topluma katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir