BilimGenelMakalelerSağlık

Antibiyotik Üretirken Neye Dikkat Edilmeli

Google News Abone Ol

Antibiyotikler doğal olarak mikroorganizmalar tarafından üretilen konak organizma da hastalığa yol açan mikroorganizmalara karşı bakterisit ya da bakteriyostatik etki gösteren sekonder metabolit ürünleridir. Herhangi bir ürünün antibiyotik olarak kullanılabilmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekir.

Önem Sırasına Göre;

  • Selektif toksisiteye sahip olması gerekir. Antibiyotiğin konak organizmada bulunan patojen ya da patojen olmayan bakteri ve mantar gibi mikroorganizmalara etki gösterirken konak organizmaya karşı herhangi bir etkisinin olmaması durumudur.
  • Asit / Bazlardan etkilenmemelidir.
  • Yarılanma ömrü uzun olmalıdır yani vücuttan yarısının atılmasına kadar geçen süre uzun olmalıdır.
  • Vücut sıvılarına güçlü şekilde geçebilmelidir. (Beyin omurilik sıvısı, kan vb.)
  • Vücut proteinlerine sıkı bağlanmalıdır. (Su aracılığı ile bağlanır)

Antibiyotik üretiminde kullanılacak mikroorganizmalar da ; kısa sürede yüksek biyomass oluşturma özelliğinde olmalıdır , en ucuz substratları transforme edecek üretim yapabilmeli , üretim ortamında ürünün geri kazanılması kolay olmalı ve mümkünse saflaştırmaya gerek duyulmamalıdır.

Işınsu Küçükdere

19.04.1995 tarihinde Adana'da doğdum. Ve Adana'da yaşıyorum.Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji bölümü son sınıf öğrencisiyim. Biyolojiyi,hayvanları,doğayı ve araştırmayı çok seviyorum.Ayrıca Mikrobiyoloji Anabilim Dalına daha fazla ilgi duyuyorum ve o alanda yükselmek istiyorum bölümüm bittikten sonra yüksek lisans düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir