GenelMakalelerTeknoloji

Anti-Virüs Programları Ne İşe Yarar

Google News Abone Ol

Bir güvenlik programı yükleyin yada işletim sisteminizi güncelleyin gibi çeşitli tavsiyeler işitmissinizdir.Bu çok güzel bir tavsiye gibi dursa da bu tek adımlık bir işlem değildir.

Bir programın kodlama işlemlerinde “exploit” ve “0day” gibi kavramlar antivirüs programlarındada bulunur.Hacker programı inceleyerek güvenlik açığı bulup kendisine exploit yeni kodlar yazabilir ancak bu üretici firmalar bu durumu güncellemeler ile giderebilir ancak aynı durumu \”0day\” kodları için söyleyemeyiz,daha ciddi bir sorundur. Yani kısacası bütün programlar gibi antivirüs programlarının kendiside tehlike altındandır ancak kullanıcı iyi bir takiple bu sorunlardan kurtulabilir.

Malware Nedir?

Malware yani kötü amaçlı zararlı yazılım ise bunlardan tamamen farklıdır.Sizin sisteminize zaten “exploid” kodlarlar girmiş olan yazılım,yani bilgisayarınızı ele geçirmiş bir kod sağladığı erişim sayesinde bilgisayarınızda kodlar yazmaya devam eder.İşte firmalar bu erişim desteğini kesmek için antivirüs programları üretir.

Tavsiye

Baştada söylediğim gibi virüslerden korunmak tek adımlık bir yol değildir.Eğer kişisel bilgisayarınızı koruma istiyorsanız Kaskpersky,Esed,Avast gibi programlar yeterli olabilir ancak büyük firmaların holdinglerin koruma şekli sadece bu programlar sayesinde olamaz.

Emin Bilir

Her zaman bilim ve teknolojinin ışığında yeni arayışlar 😊Uludağ Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir