BilimGenelMakalelerSağlık

Anensefali Nedir?

Google News Abone Ol

Anensefali, tanım olarak anne karnında ya da doğumdan sonraki 2 hafta içinde bebeğin kafa tasının bir kısmı veya tamamının oluşmamasıdır. Bu kusur olan bebeğin yaşama şansı yoktur. Bu hastalığın teşhisi hamileliğin 3. ayından itibaren yapılır. İlk hamilelikte bu hastalıkla çocuk doğuran kişinin 2. hamileliğinde de çocuğunda aynı hastalığın olma olasılığı %5 civarındadır. Anensefalili bebek doğduktan sonra 2-3 saat yaşayabilir. Çoğu bebeğin kafatası olmadığından beyinleri açıkça görülmektedir. 2 çeşidi olan bir sağlık sorunudur.

Meroakrani: Hafif formudur. Kranial kılıfta serebrovasküler yapı ile sarılı küçük bir defekt bulunur.

Holoakrani: Ağır formudur. Beynin tamamı ile olmaması durumudur.

Anensefali Hastalığıyla Doğan Bebek Nasıl Gözükür?

Bu hastalıkla doğan bebeklerin gözleri dışarı doğru çıkıktır. Bu yüzden halk arasında bu hastalığa kurbağa çocuk da denir. Kafatası ya beynin büyük kısmı ya da hepsi olmadığından bebeğin kafası basık görülür.

Anensefali Neden Olur?

Anensefalinin neden olduğu hala kesin olarak bilinememektedir. Ama doktorların bu konudaki bazı fikirleri; anne babada bulunan genler, anne adayının çok kilolu olması, anne adayının tip 1 diyabet hastası olması, anne adayının çok yüksek sıcaklığa maruz kalması ya da vücut ısısının çok yüksek olması,  folik asit bakır ve çinko eksikliği, anne adayının sara hastası olması gibi durumlardan dolayı bu hastalığın oluştuğu yönündedir. Anensefalinin oluşma sıklığı 1000 kişide 1’dir. Kız bebeklerinde erkeklere oranla 3-4 kat daha fazla görülür.

anensefali

Anensefali Nasıl Teşhis Edilir?

Anensefalinin teşhisinde kullanılan yöntemler şunlardır:

Alfa Fetoprotein

Fetüsün ürettiği ve rahimde bebeğin içinde yaşadığı amniyon sıvısında bulunan proteindir.  Bu proteinin fazla olması, bebekte beyin veya omurilik kusurlarının olması birden fazla fetüs olduğunu veya kromozomal bozukluğu gösterir.

Amniyosentez

Karın ve rahim duvarından iğne ile girip amniyon keseden amniyon sıvısı alınır. Kromozomal veya genetik bozukluklar bu yolla öğrenilir.

Ultrason

Ses dalgalarıyla insanın vücudundaki doku ve organların görüntülendiği yöntemdir. Fetüsün iç organları ve vücudun şeklinin görülmesini sağlar.

Anensefali’den Korunmanın Yolları

Gebeliğe başlamadan önceki 1 ay içinde yüksek dozda ve doktor kontrolünde folik asit kullanmak hastalığı yaklaşık olarak %70 oranında önlemeye yardımcı olur. Bunun dışında tıbbi bir tedavi yöntemi yoktur.

Sabriye Zeynep Burakgazi

2001 yılında Bingöl'de doğdum. Rize'de yaşıyorum. Yeni şeyler öğrenmeyi ve insanlarla paylaşmayı seviyorum. İlgi alanım genellikle kimya, biyoloji ve astronomi üzerine. Bu sitede öğrendiğim ve insanlarla paylaşmak istediğim konuları yazıyorum.

Bir Yorum

  1. Anensefali hastalığında gebelik sırasında alınan methimazo etkin maddeli tiroit ilaçlarıda sebep olabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir