Bilim Ve Tekno

Android Telefonlarda Büyük Tehlike!

Android Telefonlarda Büyük Tehlike!

Android tabanlı telefonların çoğunun, fabrika çıkışlı olarak virüslü geldiği tespit edildi. Dünyanın en önde gelen işletim sistemlerinden Android’in büyük bir tehlike arz ettiği açıklandı. Birçok kullanıcıyı ilgilendiren bu tehlike hiç de küçümsenecek bir seviyede değil. Telefonu alıp internete bile girmeyen kullanıcısı için büyük tehlike arz eden birçok telefon şuanda piyasada. Bu araştırma Checkpoint isimli güvenlik firmasının raporu birlikte açıklandı. Firma yayınladığı raporda olayı ayrıntılı şekilde anlatırken, kullanıcıların cihazlara virüs bulaştırmış olma ihtimaline değinmiyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji firmaları olan, Samsung, LG, Xiaomi, Asus, Nexus, Oppo, ve Lenovo telefon üreticilerine ait cihazların dahi, fabrika çıkışlı olarak virüslü geldiği söyleniyor. Yani uzun lafın kısası; bilinen ve tanınan markalardan olsa da virüs telefonda fabrika çıkışlı yüklü olarak geliyor. Ayrıca bu uzun listede satış rekorları kırmakta olan, Galaxy S7 de yer alıyor.

Checkpoint isimli güvenlik firması tarafından yayınlanan raporda, Android kullanıcılarının kişisel bilgilerinin tehlikede olabileceğini de anlatıyor. Rapor biraz daha incelendiğinde üretici firmaların da virüsten haberi olmadığı ortaya çıkıyor. Aktarılanlara göre fabrika çalışanlarından bazılarının, Loki ismindeki virüsü ürünü paketleme sırasında cihazlara yüklediği tahmin ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ