GenelHaberMobilTeknoloji

Android Telefonlar Virüslü Geliyor

Google News Abone Ol

Android tabanlı telefonların çoğunun, fabrika çıkışlı olarak virüslü geldiği tespit edildi. Dünyanın en önde gelen işletim sistemlerinden Android’in büyük bir tehlike arz ettiği açıklandı. Birçok kullanıcıyı ilgilendiren bu tehlike hiç de küçümsenecek bir seviyede değil. Telefonu alıp internete bile girmeyen kullanıcısı için büyük tehlike arz eden birçok telefon şuanda piyasada. Bu araştırmaCheckpoint” isimli güvenlik firmasının raporu birlikte açıklandı. Firma yayınladığı raporda olayı ayrıntılı şekilde anlatırken, kullanıcıların cihazlara virüs bulaştırmış olma ihtimaline değinmiyor.

Birçok Android Telefonda Virüs Var

Dünyanın önde gelen teknoloji firmaları olan, Samsung, LG, Xiaomi, Asus, Nexus, Oppo, ve Lenovo telefon üreticilerine ait cihazların dahi, fabrika çıkışlı olarak virüslü geldiği söyleniyor. Yani uzun lafın kısası; bilinen ve tanınan markalardan olsa da virüs telefonda fabrika çıkışlı yüklü olarak geliyor. Ayrıca bu uzun listede satış rekorları kırmakta olan, Galaxy S7 de yer alıyor.

Checkpoint isimli güvenlik firması tarafından yayınlanan raporda, Android kullanıcılarının kişisel bilgilerinin tehlikede olabileceğini de anlatıyor. Rapor biraz daha incelendiğinde üretici firmaların da virüsten haberi olmadığı ortaya çıkıyor. Aktarılanlara göre fabrika çalışanlarından bazılarının, Loki ismindeki virüsü ürünü paketleme sırasında cihazlara yüklediği tahmin ediliyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir