GenelMakalelerTeknoloji

AMD’nin Ryzen İşlemcileri Hakkında Detaylar

Google News Abone Ol

AMD Ryzen işlemcilerin gelmesi ile beraber, AMD birçok soruna çözüm getirmiş oldu. Çoklu çekirdek taşıyan mimarisiyle Ryzen işlemciler İntel’in birçok işlemcisini sahadan sildi. Özellikle fiyat performans kanadında oldukça çok tercih edilen AMD, Ryzen işlemcileri ile beraber çok iyi bir atılım yaptı. Kullanıcılar; “Aynı performansı hatta çoklu çekirdek kanadında daha fazlasını alabilecekken, neden İntel tercih edeyim?” düşüncesi ile AMD Ryzen işlemcilere yöneldi.

İlk çıktığı dönemler peynir ekmek gibi satan Ryzen işlemciler, fiyatına büyük bir değişiklik olmamasıyla beraber halen daha oldukça tercih ediliyor. Özellikle iş ve oyun bilgisayarını aynı anda bir kasada bulundurmak isteyen kullanıcıların tercih ettiği Ryzen, mimarisiyle adeta göz dolduruyor. Çoklu çekirdeği ile İntel’in önünde olmasına karşın fiyatının İntel’in birçok işlemcisinden çok daha ucuz olması ile beraber, ondan daha fazla tercih edilmesini sağlıyor.

AMD Ryzen İşlemciler Overclock Yapılabiliyor Mu?

Performansıyla göz dolduran AMD Ryzen işlemciler ile gelen stok soğutucular da bu çekirdekleri oldukça iyi soğutarak, ısınma probleminin önüne geçiyor. Stok soğutucuları ile fabrika çıkışı frekansları ile beraber oldukça serin çalışabilen Ryzen işlemciler, çarpan kilitlerinin açık olması ile beraber, İntel’in birçok işlemcisinin yanı sıra çarpan kilitsiz olmasıyla beraber “Overclock” yapılarak, çok daha iyi performans verebilecek hale gelebiliyor. Stok soğutucuları ile bir miktar overclock destekleyebilen işlemciler, bir miktar daha ısınsa da bu overclockları kaldırabiliyor. Ancak iddialı frekanslara çıkmak isteyenler için artık stok soğutucudan fazla bir şey beklemek gerekiyor.

AMD Ryzen işlemcilerin piyasaya sürülmesi le beraber, İntel piyasadan düşmemek için işlemcilerinin fiyatını aşağıya çekmesiyle yeniden yarışa dahil oldu. Teknolojinin gelişmesi ile beraber iki işlemci üreticisinin de oldukça kaliteli iş çıkarttığını söylemek hiç de yanlış olmaz.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı