BilimGenelHaber

Akvaryumdaki Köpek Balığı Eşeysiz Üredi

Google News Abone Ol

Bilim Açıklamakta Güçlük Çekiyor

Avustralya‘nın Queensland eyaletinde bulunan bir akvaryumda yaşayan leopar köpek balığının eşeysiz yani çiftleşmeden ürediği söyleniyor. Avustralya yayın kuruluşu ABC’nin yapmış olduğu habere göre, Townsville kentindeki Reef HQ Akvaryumu‘nda yaşayan “Leonie” isimli leopar köpek balığı 2013 yılından beri karşı cinsiyetten uzak tutulmasına karşın yumurtladı. Bilim insanlarının söylediklerine göre Leonie’nin yumurtlamasının sebebinin erkek bir köpek balığının etkisi yokmuş. Araştırmacılar, Leonie’nin, daha önce normal çiftleşme yoluyla üredikten sonra kendi başına da üreyebildiği söylenen ilk köpek balığı olarak kayıtlara geçmiş. Daha önce bu duruma benze 7 vaka ile karşılaştıklarını ifade eden araştırmacıların söylediklerine göre balıklar başından beri kendi kendilerine üremiş.

Reef HQ Akvaryum görevlilerinden Hamish Tristram, kontrolsüz bir şekilde ürediği için Leonie’yi 2013’de erkek köpek balıklarından ayırdıklarını söyledi. Akvaryum yetkilileri ile ortak olarak yürütülen çalışmada, köpek balıklarının nasıl tek başlarına yumurtladığını araştırılacak. Aynı zamanda araştırmacılar nesli tükenmekte olan canlılar listesinde olan leopar köpek balıkları için, Leonie’nin umut olabileceğini söyledi.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir