BilimGenelHaber

Akvaryumdaki Köpek Balığı Eşeysiz Üredi

Bilim Açıklamakta Güçlük Çekiyor

Avustralya‘nın Queensland eyaletinde bulunan bir akvaryumda yaşayan leopar köpek balığının eşeysiz yani çiftleşmeden ürediği söyleniyor. Avustralya yayın kuruluşu ABC’nin yapmış olduğu habere göre, Townsville kentindeki Reef HQ Akvaryumu‘nda yaşayan “Leonie” isimli leopar köpek balığı 2013 yılından beri karşı cinsiyetten uzak tutulmasına karşın yumurtladı. Bilim insanlarının söylediklerine göre Leonie’nin yumurtlamasının sebebinin erkek bir köpek balığının etkisi yokmuş. Araştırmacılar, Leonie’nin, daha önce normal çiftleşme yoluyla üredikten sonra kendi başına da üreyebildiği söylenen ilk köpek balığı olarak kayıtlara geçmiş. Daha önce bu duruma benze 7 vaka ile karşılaştıklarını ifade eden araştırmacıların söylediklerine göre balıklar başından beri kendi kendilerine üremiş.

Reef HQ Akvaryum görevlilerinden Hamish Tristram, kontrolsüz bir şekilde ürediği için Leonie’yi 2013’de erkek köpek balıklarından ayırdıklarını söyledi. Akvaryum yetkilileri ile ortak olarak yürütülen çalışmada, köpek balıklarının nasıl tek başlarına yumurtladığını araştırılacak. Aynı zamanda araştırmacılar nesli tükenmekte olan canlılar listesinde olan leopar köpek balıkları için, Leonie’nin umut olabileceğini söyledi.

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı