BilimGenelMakaleler

Adolf Hitler’in Ağır Su Projesi

Google News Abone Ol

Ağır Su Nedir?

Ağır su yani dötaryum oksit, D2O şeklinde gösterilen içinde Hidrojen atomları yerine dötaryum izotopları bulunan yoğunluğu yüksek sudur. Bazı nükleer reaktör tiplerinde nötron yavaşlatıcı olarak ve atom bombası yapımında kullanılır. Ağır su 1932 yılında suyun elektroliz yolu ile Hugh Taylor tarafından keşfedilmiştir.

Adolf Hitler’in Ağır Su Projesi

İkinci Dünya Savaşı sırasında Adolf Hitler’in yönetimindeki Almanya ağır su üzerine çalışmaya başladı. Hitler’in amacı ağır suyun atom bombasına dönüştürülebilme özelliğini kullanıp atom bombası üretmekti. Bunun için Norveç’in karlı dağları arasına bir ağır su tesisi kuruldu ve çalışmalara başlandı.

Bu çalışmadan İngiltere’nin ve diğer devletlerin haberi oldu.Bu nükleer silah Almanya’nın en büyük düşmanlarından olan İngiltere için büyük bir tehditti. İngiltere bu tesisi yok etmek için Norveçli askerlerden oluşan bir ekip oluşturdu. Ancak tesise ulaşmak çok zordu ve yapılan birkaç operasyon etkisiz olunca İngiltere hava saldırısı yapmaya karar verdi. Almanya’nın bu operasyondan da haberi oldu ve İngiliz uçakları Norveçden uçakların inmesi için konum bilgisi beklerken düşürüldü. Fakat Almanların Norveçli askerlerden haberi yoktu ve Norveçli askerlere İngiltereden destek ekip gönderildi. Ekip, her yer sıkı sıkı korunduğu için en korumasız ama bir o kadar zorlu bir yol olan buzlu kayalıklardan tesise ulaştı. Bomba bulunan askerlerden birisi tesise girdi ve bombayı yerleşti bomba patlatıldı ancak beklenen zarar verilemedi. Hitler’in de emriyle bu zarar altı ay gibi bir sürede tamir edildi.

Tesise 180 civarı uçakla saldırı yapıldı ancak projeye hiçbir zarar gelmedi. Almanlar en sonunda tesisi taşımaya karar verdi.  Ağır su tankları gemiye yüklenmek üzere söküldü. Olası bir saldırı durumunda ağır su denizlere karışacak ve milyonlarca yaşam sona erecekti. Almanlar İngilizlerin bu riski göze almayacağını düşündü ve Almanlar güvenlik önlemi almadı. Ancak İngilizler Almanları düşündüğünün aksine bu riski göze aldı ve gemiye patlayıcı yerleştirdi. Gemi hareket ettikten yaklaşık 45 dakika sonra patlatıldı. Patlamanın gerçekleştiği Tinnsjo Gölü ağır suyla dolup taştı.

Böylece Adolf Hitler’in atom bombası planı ağır su ile birlikte suya düştü ve bir daha böyle bir proje başlatılmadı.

Mukaddes Bolat

Kahramanmaraş da yaşıyorum. Yaşım 18. Afşin Anadolu Lisesi mezunuyum. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde Havacılık ve Uzay Mühendisliği okuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir