BilimGenelMakalelerSağlık

ACTH Nedir?

Google News Abone Ol

Adrenokortikop hormonu beyinde hipofiz adı verilen iç salgı bezinin ön lobundan salgılanan hormondur. Böbreküstü bezinin hormon salgılamasını uyardığı için bu isim verilmiştir. Kısaca ACTH veya kortikotropin diye de bilinen bu hormon 39 aminoasitten yapılmış bir proteindir.

Hipofizden ACTH’ın salgılanmasını yöneten, beyindeki hipotalamustur. Son araştırmalar hipotalamustan releasing hormon denen birçok faktörün salgılandığını göstermiştir. Bu özel faktörlere, açığa çıkardıkları hormonların isimleri verilmekte örneğin kortikotrop releasing(CRF) denmektedir.

ACTH salgılanması ile böbreküstü bezinden bir çok steroid hormon kana geçmekte ve görevlerini yapmaktadır. Bunlar glikortikoid ve mineralokortikoid diye iki büyük bölümde toplanır, glikoz ve mineral metabolizmasını düzenlerler. Sentetik olarak yapılan ACTH, ilaç olarak böbreküstü bezinin yetmezliğinde ve bazı romatizmal hastalıklarda antiemflamatuvar olarak kullanılır.

Binnur Seyhan

İstanbul'da yaşıyorum, 20.01.1998 doğumluyum. Bartın Üniversitesi'nde Biyoteknoloji bölümü okuyorum. Ülkeme milletime fayda sağlayacak buluşlar yapmak istiyorum. Bilim, müzik, fotoğraf, psikoloji alanlarına ilgi duyuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir