Bilim Ve Tekno

ABS Nedir?

ABS Nedir?

Kilitleme önleyici sistemin kısaltılması anlamına gelir(Anti Blockier System). Frenleme sırasında bir taşıtın tekerleklerinin kilitlenmesini önleyen elektronik denetim sistemidir. Hidrolik veya elektronik dört ögeden oluşur: Frenleme ve basıncını değiştirmek için elektrovanalarla donatılmış hidrolik bir blok, tekerleklere eşlik eden ve her birinin anlık hızını ölçen algılayıcılar, algılayıcılardan sağlanan bilgilere göre hidrolik bloğun elektrovanalarına kumanda eden elektronik bir hesaplayıcı, frenleme devresinin tümü için gerekli basıncı sağlayan bir elektropompa grubu.

Kilitleme önleyici sistem, tüm frenleme süresi boyunca çalışır. Algılayıcılardan biri, tekerleklerden birinin kilitlenme başlangıcında olduğunu kaydederse elektronik hesaplayıcı denk düşen elektrovananın kapanmasını kumanda eder ve böylece ilgili frenleme devresi içinde sabit bir basınç sağlanır. Bütün bunlara rağmen tekerlek kilitleniyorsa elektrovana frenleme devresinde kısa devre oluşturur ve basınç hızla düşer. Tekerlek yeniden yol kaplamasını tutar ve dönmeye başlar.

Bu olay frenleme devresinin bu bölümündeki basıncı yeniden düzenleyen elektrovananın yeni bir duruma geçmesi demektir. Bu çok hızlı çevrim(saniyede yaklaşık on kez tekrarlar) tekerleklerde frenlemenin ardından, birbirini izleyen çok kısa sürekli kilitlenmeler biçiminde kendini gösterir. Bu ardışık kilitlenmeler, taşıt duruncaya veya fren pedalı serbest bırakılıncaya kadar devam eder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ