GenelHaberTeknoloji

ABD’nin İnsansı Robotu: Atlas

Google News Abone Ol

Teknolojik Robot: Atlas

ABD doğal felaketlerde orduya yardımcı olması amacı ile, insansı robot geliştirme projesi üzerinde çalışma yürütüyor. Yaklaşık 2 metre boyutunda olan ve “Atlas” adı verilen robotlar, Amerika Savunma Bakanlığı’nın (DAPRA) özel isteği üzerine geliştirilmektedir. Söylenilene göre, Atlas Robotlar acil durum anında yapması için 8 görev üzerine yoğunlaşıyor. Bu görevlerin programlanması için 6 ekip yoğun bir çalışma yapıyor.

İki kolu ve iki bacağı olması ile insana benzer özelliklere sahip Atlas Robotlar stereo lazer tarama sistemi ile cisimleri görebiliyor ve ona göre hareketler sergileyebiliyor. Bugüne kadar Atlas Robotların üzerinde sanal geliştirmeler yapılıyordu. Hazırlanan algoritmalar Atlas Robotlara yüklenecek. Böylelikle robotlar sorunlar ile başa çıkma yeteneğine sahip olacak. Araba kullanma, engel temizleme, vana kapatma… gibi. Atlas Robotlar her ne kadar uzman olsalar da, günümüzde dünya sorunları ile uğraşma becerileri sınırlı.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir