BilimGenelHaberUzay

ABD’li Kadın Astronot Uzaydan Geri Döndü

Google News Abone Ol

NASA astronotu Peggy Whitson, 534 gün 2 saat 49 dakika ile uzayda tek seferde en uzun süre kalma rekorunu Jeff Williams’ın elinden aldı.

Uzay İstasyonu‘ndaki Görevini Tamamladı

Amerikalı astronot Peggy Whitson, Uluslararası Uzay İstasyonu‘ndaki görevini tamamladı. Astronot Whitson, hem uzayda en uzun süre kalan Amerikalı, hem de en uzun süre kalan kadın oldu.Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda “Uzay’daki en yaşlı kadın” unvanını alan ABD’li astronot Peggy Whitson Dünya’ya rekorlarla döndü.

57 yaşındaki Dr. Whitson, 288 gündür Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaydı.Beraberindeki bir astronot ve bir kozmonotla, Soyuz kapsülü ile Kazakistan‘a iniş yaptı.Whitson, bu görevindeki 288 günle birlikte toplamda 665 gün uzayda kalmış oldu.Dünyadan onla beraber çalışan bilim insanlarının ‘hızına yetişmekte zorlandıklarını’ ifade ettikleri biyokimyacı Whitson’ın, Haziran ayında dünyaya dönmesi bekleniyordu,ancak Soyuz uzay aracında bir kişilik daha yer açılmasının ardından üç ay daha uzayda kalmaya karar vermişti.

İlk kez 2002 yılında uzaya giden ve 2008’de Uluslararası Uzay İstasyonu’nun komutasını devralan ilk kadın astronot olan Whitson; aynı zamanda 10 kere uzay yürüyüşü yapan kadın ünvanını da elinde bulunduruyor.Whitson ile birlikte Amerikalı Astronot Jack Fischer ve Rus Kozmonot  Fyodor Yurchikhin de dünyaya dönüş yaptı.Yurchikhin’in beş ayrı seyahatte toplam  673 gün uzayda kaldığı bildirildi.Genel Sıralamada Yurchikhin en uzun süre uzayda kalma konusunda 7. sırada, Whitson ise 8. sırada yer alıyor.

Uzayda en uzun süreli kalma rekoru” ise 879 gün ile Rus kozmonotu Gennady Padalka’ya ait bulunuyor.

Şule Kıyar

Konya da yaşamaktayım.Doğum tarihim 12.12.1997.Necmettin Erbakan Üniversitesi Biyoteknoloji Bölümü öğrencisiyim.Laboratuvar ortamlarına ve sağlık alanlarına çok meraklıyım.Gelişimde mantığı ön planda tutan ayrıca Canan DAGDEVİREN hayranıyım.Beni instagram sayfamdan takip edebilirsiniz :@sulekyr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı