GenelHaberTeknolojiUzay

ABD Sır Gibi Saklıyordu! İşte X-37B

Google News Abone Ol

İnsansız Uzay Aracı

Amerika Birleşik Devletleri‘nin sır gibi sakladığı söylenen uzay aracı X-37B, 718 gün süren zorlu uzay görevini tamamlamasının ardından Dünyaya geri döndü. ABD‘nin sır gibi sakladığı projelerden olan X-37B gemisinin görüntüleri ilk kez paylaşıldı. Paylaşılan görüntülerde insansız uzay aracı olan X-37B‘in Florida’daki Kennedy Uzay Üssü‘ne inişi görülüyor.

Hakkında hiç bir resmi açıklama yapılmayan insansız uzay aracı X-37B, 718 günlük görevini başarı ile tamamlamasının ardından ilk kez Florida’daki Kennedy Uzay Üssü’ne inerken görüntüleniyor. Casusluk için kullanıldığı söylenen uzay aracı, ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Boeing firmasının geliştirmiş olduğu bu uzay aracı oldukça uzun mesafeler kat edebiliyor.

ABD’nin silah geliştirdiği haberlerinin sızıntısının ardından böyle bir uzay aracı ile geri dönmesi birçok kişiyi şaşırttı açıkçası. Uzunluğu dokuz metre olan araç, güneş panelleri ve lityum-iyon bataryalarından gelen elektrikle ilerleyen uzay arac,. 900 kilometre yüksekliğe çıkabilen araç, uzaya Atlas V roketleriyle fırlatılıyor ve yeryüzüne bir uçak gibi inebiliyor.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı