Bilim Ve Tekno

ABD Sır Gibi Saklıyordu! İşte X-37B

ABD Sır Gibi Saklıyordu! İşte X-37B

Amerika Birleşik Devletleri‘nin sır gibi sakladığı söylenen uzay aracı X-37B, 718 gün süren zorlu uzay görevini tamamlamasının ardından Dünyaya geri döndü. ABD‘nin sır gibi sakladığı projelerden olan X-37B gemisinin görüntüleri ilk kez paylaşıldı. Paylaşılan görüntülerde insansız uzay aracı olan X-37B‘in Florida’daki Kennedy Uzay Üssü‘ne inişi görülüyor.

Hakkında hiç bir resmi açıklama yapılmayan insansız uzay aracı X-37B, 718 günlük görevini başarı ile tamamlamasının ardından ilk kez Florida’daki Kennedy Uzay Üssü’ne inerken görüntüleniyor. Casusluk için kullanıldığı söylenen uzay aracı, ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Boeing firmasının geliştirmiş olduğu bu uzay aracı oldukça uzun mesafeler kat edebiliyor.

ABD’nin silah geliştirdiği haberlerinin sızıntısının ardından böyle bir uzay aracı ile geri dönmesi birçok kişiyi şaşırttı açıkçası. Uzunluğu dokuz metre olan araç, güneş panelleri ve lityum-iyon bataryalarından gelen elektrikle ilerleyen uzay arac,. 900 kilometre yüksekliğe çıkabilen araç, uzaya Atlas V roketleriyle fırlatılıyor ve yeryüzüne bir uçak gibi inebiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ