GenelHaberTeknolojiUzay

ABD Sır Gibi Saklıyordu! İşte X-37B

İnsansız Uzay Aracı

Amerika Birleşik Devletleri‘nin sır gibi sakladığı söylenen uzay aracı X-37B, 718 gün süren zorlu uzay görevini tamamlamasının ardından Dünyaya geri döndü. ABD‘nin sır gibi sakladığı projelerden olan X-37B gemisinin görüntüleri ilk kez paylaşıldı. Paylaşılan görüntülerde insansız uzay aracı olan X-37B‘in Florida’daki Kennedy Uzay Üssü‘ne inişi görülüyor.

Hakkında hiç bir resmi açıklama yapılmayan insansız uzay aracı X-37B, 718 günlük görevini başarı ile tamamlamasının ardından ilk kez Florida’daki Kennedy Uzay Üssü’ne inerken görüntüleniyor. Casusluk için kullanıldığı söylenen uzay aracı, ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Boeing firmasının geliştirmiş olduğu bu uzay aracı oldukça uzun mesafeler kat edebiliyor.

ABD’nin silah geliştirdiği haberlerinin sızıntısının ardından böyle bir uzay aracı ile geri dönmesi birçok kişiyi şaşırttı açıkçası. Uzunluğu dokuz metre olan araç, güneş panelleri ve lityum-iyon bataryalarından gelen elektrikle ilerleyen uzay arac,. 900 kilometre yüksekliğe çıkabilen araç, uzaya Atlas V roketleriyle fırlatılıyor ve yeryüzüne bir uçak gibi inebiliyor.

Etiketler

SerdarCR

01.01.1997 Trabzon doğumluyum. Genetik Ve Biyomühendislik öğrencisiyim. Doğduğum günden itibaren amacım; adımı iyi bir şöhretle andırmak. Bilim ve teknoloji alanlarına oldukça ilgiliyim. Bilim Ve Tekno platformunun, kurucusu ve genel yayın yönetmeniyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı