GenelHaberMobilTeknoloji

5G Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Google News Abone Ol

Haberleşme Bakanı 5G Teknolojisi Hakkında Açıklama Yaptı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, 5G teknolojisi kapsamında çalışmaların sürdüğünü söyledi ve “5G‘yi dünyayla eş zamanlı getireceğiz” ifadesinde bulundu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Türkiye’nin de diğer ülkeler ile aynı anda 5G teknolojisi ile buluşacağına ve aynı anda kullanmaya başlayacağına dikkat çekti. Ardından “2020’de 5G teknolojisini Türkiye’ye getirmiş olmamız, nesnelerin internetini ve onun kalkınmaya getireceği katkıyı kaçırmamamız lazım.” ifadesinde bulundu. Arslan, yaptığı açıklamada, şu an yaklaşık 75 milyon mobil abone bulunduğunu ve 51 milyonun üzerindeki 4,5G abonesinin 19 milyonunun aktif kullanıcının olduğunu vurguladı.

Arslan, yapmış olduğu açıklamada 1 nisan 2016 ile birlikte Türkiye’nin 4.5G teknolojisiyle buluşmasının ardından hemen 5G çalışmalarının ve alt yapısının hazırlanmaya başlandığını belirtti. Ardından Türkiye’nin diğer dünya ülkelerinin ardından gitmeyeceği, diğer dünya ülkeleri ile eş zamanlı olarak 5G yi kullanmaya başlayacağını hatta bazı ülkelere 5G ihracatı yapmayı hedeflediklerine de açıklamasında değinmiş oldu.

Arslan, yaptığı açıklamada 5G teknolojisine ulaşmamız ve kullanmaya başlamamız ile birlikte, diğer endüstri alanlarında da hızlı bir şekilde gelişeceğimizi söyledi. Bu sebeple de 5G teknolojisine ağırlık verildiğini ve bir an önce 5G’ye geçmek istediklerini bildirdi. Bu nedenle, 5G konusunun hükümet tarafından en üst düzeyde sahiplenildiğini ve çalışmalara ağırlık getirildiğini bildirdi. Arslan, Türkiye’de 5G ile ilgili çalışmaları koordine etmek amacıyla ilgili kamu kurumları, işletmeciler, tedarikçiler, akademi ve sivil toplum kuruluşlarıyla Bakanlık ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) koordinasyonunda 29 Nisan 2016’da Yeni Nesil Mobil Haberleşme Teknolojileri Türkiye Forumu’nu (5GTR) kurduklarını anımsattı.

Bakan Arslan, “Bu kapsamda ULAK Projesi ile yeni nesil iletişim altyapısında, yerli ve milli ürün geliştirilmesi konusunda önemli mesafe katettik. Sadece 5G’yi değil, bu sektörde kullanılacak bütün ürünleri yerli olarak geliştirmemiz ve dışarıya ihraç edebilir hale gelmemiz gerekiyor. Bu amacın 5G ve ötesi yönünde ilerletilmesi ve güçlendirilmesi küresel anlamda rekabetçi yeni bir endüstri oluşturulmasını sağlayacaktır. Savunma Sanayii Müsteşarlığına bağlı birimler ile BTK ve TÜBİTAK ile işleticilerle, üniversitelerle güzel bir iş birliğimiz var. Yaklaşık 6 üniversitemiz aktif olarak çalışıyor. Hedefimiz 2020’de 5G teknolojisini Türkiye’ye getirmiş olmak.” ifadelerinde bulundu.

Bakan Arslan, 5G teknolojisinin daha fazla frekans kapasitesi ve daha güçlü altyapı anlamına geldiğinin altını çekti. Arslan, bugün milyonlarca cihazın birbirine bağlı akıllı teknolojileri kullandığını ve 2020’lerde bu seviyenin milyarlara ulaşacağını da dile getirdi. Bakan Arslan, 5G teknolojisi kapsamında Japonya ile de iş birliği içinde olduklarına dikkati çekti. Ardından Arslan; “Sayın Başbakan’ımızın öngörüsü sayesinde kurduğumuz iş birlikleriyle bugün dünya ile 5G teknolojisini kullanabilecek ve gerektiğinde bunu ihraç edecek hale geleceğiz. 40 milyar cihazın nesnelerin internetini kullanarak akıllı şekilde birbiriyle bağlanacağından bahsediyoruz. O yüzden 2020’de 5G teknolojisini Türkiye’ye getirmiş olmamız, nesnelerin internetini ve onun kalkınmaya getireceği katkıyı kaçırmamamız lazım. Kamu kuruluşları, özel sektör ve üniversitelerin güzel bir iş birliği var. Çok da olumlu gelişmeler var. 2020’de 5G’yi dünyayla eş zamanlı uygulayabileceğiz.” ifadelerinde bulundu ve 5G çalışmalarının devam etmekte olduğuna dikkat çekti.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir