BilimGenelHaber

52 Milyon Yıllık Meyve Fosili Bulundu

Google News Abone Ol

Milyon Yıllık Bilimsel Keşif

Bilim insanları, Güney Amerika’nın Patagonya civarlarında 52 milyon yıllık fosil keşfedildi. Pennsylvania Eyalet Üniversitesi araştırmacıları tarafından bulunan fosil kıtanın güney ucunda Arjantin ve Şili arasında kalan Patagonya Doğa Koruma Alanı içinde yer alan fosilleşmiş ormanda bulunduğu ve tahminen 52 milyon yaşında olduğu söyleniyor. Bulunan fosil bir yer kirazına ait. 52 Milyon yıllık bir fosil, yer kirazı da olsa bilim dünyasında çalkantılara neden olabiliyor.

Bulunan bu fosilin domates, patates ve biber gibi sıkça kullanılan bitkiler ile aynı bitki ailesinden olduğu da dikkat çekti. Araştırmacılar bugüne kadar söz konusu bitki ailesinden birkaç tohum dışında fosil kaydı bulunamadığını da belirtti. Aynı zamanda bulunan bu fosil ile bitki sınıfının tarihinin bilinenden 10 milyon yıl daha öncesine dayandığı da ortaya çıkardığı belirtildi.

Bitki Ailesine Ait En Eski Fosil

Bulunan 52 milyon yıllık kiraz fosili ile aynı aileye sahip domatesgiller ve yer kirazlarıyla benzer özellikte olduğu söyleniyor. Araştırmayı yöneten Pennsylvania Eyalet Üniversitesi Jeoloji Bölümünden Prof. Dr. Peter Wilf, buldukları bu fosilin aynı ailede yer alan 2 binden fazla tür arasında en eski fosil olduğunu belirtti. Keşfe ait bilgiler “Science” dergisinde yayınlandı.

Daha Önce Bakteri Bulunmuştu

Daha önce başka bir araştırma ekibi tarafından 3.5 milyon yıllık bakteri keşfedilmişti. Günümüzde böyle tarihi ve bilimsel keşiflerin yaygınlaşması bir bakıma oldukça iyi oluyor. Nitekim geçmiş bilgiler güncelleniyor veya değiştiriliyor. Hatalarımızı fark etmiş oluyoruz.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı