Bilim Ve Tekno

52 Milyon Yıllık Meyve Fosili Bulundu

52 Milyon Yıllık Meyve Fosili Bulundu

Milyon Yıllık Bilimsel Keşif

Bilim insanları, Güney Amerika’nın Patagonya civarlarında 52 milyon yıllık fosil keşfedildi. Pennsylvania Eyalet Üniversitesi araştırmacıları tarafından bulunan fosil kıtanın güney ucunda Arjantin ve Şili arasında kalan Patagonya Doğa Koruma Alanı içinde yer alan fosilleşmiş ormanda bulunduğu ve tahminen 52 milyon yaşında olduğu söyleniyor. Bulunan fosil bir yer kirazına ait. 52 Milyon yıllık bir fosil, yer kirazı da olsa bilim dünyasında çalkantılara neden olabiliyor.

Bulunan bu fosilin domates, patates ve biber gibi sıkça kullanılan bitkiler ile aynı bitki ailesinden olduğu da dikkat çekti. Araştırmacılar bugüne kadar söz konusu bitki ailesinden birkaç tohum dışında fosil kaydı bulunamadığını da belirtti. Aynı zamanda bulunan bu fosil ile bitki sınıfının tarihinin bilinenden 10 milyon yıl daha öncesine dayandığı da ortaya çıkardığı belirtildi.

Bitki Ailesine Ait En Eski Fosil

Bulunan 52 milyon yıllık kiraz fosili ile aynı aileye sahip domatesgiller ve yer kirazlarıyla benzer özellikte olduğu söyleniyor. Araştırmayı yöneten Pennsylvania Eyalet Üniversitesi Jeoloji Bölümünden Prof. Dr. Peter Wilf, buldukları bu fosilin aynı ailede yer alan 2 binden fazla tür arasında en eski fosil olduğunu belirtti. Keşfe ait bilgiler “Science” dergisinde yayınlandı.

Daha Önce Bakteri Bulunmuştu

Daha önce başka bir araştırma ekibi tarafından 3.5 milyon yıllık bakteri keşfedilmişti. Günümüzde böyle tarihi ve bilimsel keşiflerin yaygınlaşması bir bakıma oldukça iyi oluyor. Nitekim geçmiş bilgiler güncelleniyor veya değiştiriliyor. Hatalarımızı fark etmiş oluyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ