BilimGenelHaber

2,5 Milyar Yıllık Bakteri Fosilleri Bulundu

Google News Abone Ol

Araştırmalar Sonuç Verdi

Güney Afrika‘daki kayalıklarda, dünyada yeteri kadar oksijen bulunmadığı zamanlarda yaşamış olan bakteri fosilleri bulundu. Güney Afrika’nın Northern Cape kentinde iki ayrı bölgede 2,5 milyar yıllık bakteri keşfi yapıldı. Araştırmacılar keşfedilen bakterilerin, yeterli düzeyde oksijenin var olmadığı dönemde yaşadığına dair önemli kanıtların olduğu açıklamasını yaptı. Araştırma sonuçları, Geology of the Geological Society of America dergisinin aralık sayısında yayınlandı.

Araştırma ekibinin liderliğini, Cincinnati Üniversitesinden Doç. Dr. Adrew Czaja üstleniyordu. Doç. Dr. Adrew Czaja, keşfin bugüne kadar bulunan en eski sülfür oksitleyici bakteri fosilleri olduğunu ve Büyük Oksidasyon Olayı’ndan önceki eko-sisteme ışık tutabileceğini açıkladı.

Doç. Dr. Adrew Czaja, 2,52 milyar önce yaşadığı düşünülen bakterilerin, günümüzdeki bilinen bakterilerin ataları olabileceği iddiasının kabul edilemeyeceğine ve büyük olasılıkla okyanusların aşındırdığı kara kayalıklarından gelen sülfür bakımından zengin minerallerden çözünen molekülleri tükettiğine açıklamasında yer verdi.

İlk Bakteri Fosili Değil

Bilim insanları, atmosferde yüzde birden daha az miktarda oksijen bulunduğu dönemde, bataklıkların derinliklerinde, gün ışığına ya da oksijene ihtiyaç duymayan canlıların yaşadığını söylüyordu. Diğer taraftan bunu ispatlayacak herhangi bir kanıt bulanamamıştı. Daha geçenlerde haber yaptığımız başka bir bakteri fosili daha olmuştu. O yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz.

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir Yorum

  1. Bilimin ve teknolojinin günümüz çağında ne kadar geliştiğini 2.5 milyar yıllık fosilin bulunmasından anlayabiliyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı