GenelMakalelerTeknoloji

2017’de Çok Kullanılan Kolay Parolalar

Google News Abone Ol

Gerek güvenlik açısından, gerekse önlem açısında parolalar hayatımızda önemli bir yer edinmiştir. Hemen her hesabımızda parolaları kullanmaktayız. Veri analiz şirketlerinden SplashData 2017’de en çok sızdırılan verileri analiz etti ve insanların kullanmayı en çok tercih ettiği şifreleri/parolaları bir rapor haline getirerek açıkladı. Rapora ulaşmak için “buraya” tıklayınız.

SplashData CEO’su Morgan Slain; “İnternet korsanları şifre kırma denemeleri yaparken sıklıkla popüler kültür ve spor terimlerinden faydalanıyorlar. Kullanıcıların kolayca aklında tutabildikleri her şey internet korsanlarının wordlist’lerine kolayca girebilir.” diyerek bizleri kolay şifreler konusunda uyarıyor.

Aşağıdaki parolaları veya bunlara benzer parolaları kullanmamaya dikkat edin. Hatta mümkünse, şifre yönetme programı kullanmaya özen gösteri.

Tahmin Edilmesi En Kolay 25 Parola

 1. 123456
 2. Password
 3. 12345678
 4. qwerty
 5. 12345
 6. 123456789
 7. letmein
 8. 1234567
 9. football
 10. iloveyou
 11. admin
 12. welcome
 13. monkey
 14. login
 15. abc123
 16. starwars
 17. 123123
 18. dragon
 19. passw0rd
 20. master
 21. hello
 22. freedom
 23. whatever
 24. qazwsx
 25. trustno1

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı