BilimGenelHaberUzay

11 Işık Yılı Uzaklıkta Gezegen Keşfedildi

Google News Abone Ol

Bilim insanları yaptığı gözlemlerde, Uzay üstünde yeni bir gezegen keşfetti. Bu gezegenin adı, 128b olarak açıklandı. Bilim adamları bu gezegenin ılıman bir iklime sahip olduğunu ve yaklaşık, dünya büyüklüğünde bir gezegen  olduğu düşünülüyor. Şili’de ki ”La Silla Gözlemevi’‘nin yaptığı gözlemlerle  bulunan 128b gezegeni, Dünya’ya en yakın 2. dış gezegen olduğu kayıtlara geçirildi.
Keşfedilen gezegen 11 Işık Yılı uzaklıkta, Güneş Sistemi’ne de çok uzak sayılmaz. 128b ismi verilen bu gezegen, Cüce gezegen etrafında, Dünya ile Güneş arasındaki mesafeden 20 kat daha yakındır. Etrafında döndüğü cüce yıldızın, parlak ve büyük olmadığından dünyanın aldığı radyasyondan daha az radyasyon’a maruz kalıyor. Yörüngesinden dolayı güneş sistemine doğru hareket eden gezegen 80 bin yıl sonra güneş sistemine en yakın Dünya benzeri gezegen olacak.

Aybuke Özdemir

Bodrum da yaşıyorum . 02/06/2003 doğumluyum. Öğrenciyim. Ilgi alanlarım basketbol , ,dalış ve dansçılık. Aynı zaman da yeni diller öğrenmek de bunların içinde yer alıyor. Gelecekteki hedefim ise bilgisayar mühendisliği bu mesleği seçmemin sebebi  gelecekte günlük yaşantımızda teknolojiyle daha sık karşılaşacağımız için kendime ve insanlara kolaylık sağlamak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir