GenelMakaleler

100. Makale Özel

Bilim Ve Tekno’ya Farklı Bir Bakış

Bilim ve teknoloji deyince akıllara ne geliyor? Bu iki kelime size neyi çağrıştırıyor? Her ne kadar farklı görünseler de, bu iki kavram aslında bir diğerinin olabilme sebebidir. Toplumumuzdaki birçok kişi, bilimi ve teknolojiyi, özüne inebilecek kadar kavramış durumda değil. Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ortak yanlarından biri, bilim ve teknolojiye yapmış oldukları milyar dolarlık yatırımlardır. Bu ülkeler, ucu bucağı olmayan bilim ve teknoloji sektöründe yapmış oldukları araştırmaları, çalışmaları ve geliştirmeleri, onları takip eden kitlelere online olarak ulaştırmışlardır. Türkiye’de bu alanda yeni yeni atılımlar yapmaya başlamıştır. Ülkemiz bu alanda yeni olmasına rağmen, aynı sektörde bulunan yani bilim ve teknoloji sektöründe bulunan Bilim Ve Teknotakipçilerine kusursuza yakın bir şekilde bilim ve teknolojiyi aktarmayı vizyon edinmiş olup, misyonunu da bu çerçeve içinde hazırlamıştır. Gelin birlikte Bilim Ve Tekno platformunun, yayınladığı 100. makale olacak yazıda, bilim ve teknolojinin önemini Bilim Ve Tekno aracılığı ile anlamaya çalışalım.

Bilim Ve Tekno’nun kurucusu Serdar CİĞER, bilim ve teknoloji birikiminde var olanı kullanmanın yanı sıra, kendi ürettiğini kullanan bir toplum anlayışına sahip olunması gerektiği düşüncesinde olduğunu belirtmiştir.

“Üreten Bir Toplum”

Üreten bir toplum olmak bizlere ne kazandırır? Sorusuna bir örnek ile cevap verebiliriz. Ünlü Türk matematikçi ve bilim insanı olan Ord. Prof. Cahit ARF, bu konu ile ilgili; “Bilim ve onun ürünü olan teknolojiyi üretmeyen toplumlar, bağımsızlıklarını, dolayısıyla mutluluklarını yitirirler.” ifadesinde bulunmuştur. Dönüp baktığımızda, bu sözün gerçekleri ne denli yansıttığını ve ne kadar doğru olduğunu görebiliyoruz. 3 kıtaya yüzyıllar boyu hakim olmuş Osmanlı Hükümdarlığı’nın yıkılış sebebinin, teknoloji konusunda gerekli yatırım yapmaması olduğunu görebiliriz. Bilim ve teknoloji alanlarında koşar adımlarla ilerleyen Avrupa devletlerine karşı, Osmanlı Devleti’nin tutuk tavırları değil miydi yıkılma sebebi? Kaldı ki, hiç bir Avrupa ülkesi bu konuda kendisi ile rekabete girecek başka bir ülke istemez. Türkiye’de özellikle bu sorumluluk, savunma sanayisinde ASELSAN’a (Askeri Savunma Sanayi) aittir. Üstelik ASELSAN bu konuda, en hızlı büyüyen 4. şirket olmayı da başarmıştır.

ASELSAN‘ın büyümesi birçok tarafın dikkatini çekmiştir. Bu dikkat ile birlikte gelen bir takım kötü olaylar yaşanmıştır. Bu olaylara, ASELSAN’da çalışan 5 mühendisin uzak mesafede daha etkili kanas silahı, F16 ve milli tank projelerinde görev almış olup, 2006 yılında birden bire faili meçhul cinayetlere kurban gitmelerini örnek olarak gösterebiliriz. Bu olaydan, Türkiye’nin bilim ve teknoloji açısından gelişmesini istemeyen toplumların olduğu kanısına varabiliriz. Birçok halen daha Türkiye’nin bilim ve teknoloji açısından geri kalmasını, ilerleyememesini istiyor. Çünkü, bilim ve teknoloji alanlarında gelişen her kimse, güç ondadır…

Herkes üretmek zorunda değil; ama gelişmelerden haberdar olmak zorundadır. Çünkü teknolojiyi bilmeyen toplum, onu geliştiremez. Günümüzde bilgiye ulaşmak ve bilgiyi pratiğe dökmek, geçtiğimiz yıllara göre çok daha mümkün hale gelmiştir. Bu alanda, Bilim Ve Tekno, vizyonu ve misyonu doğrultusunda emin adımlarla ilerlemekte ve gelişmektedir. Şirketin CEO’su Serdar CİĞER’in de bu alanın temelinden geldiğini de hesaba katarsak, Çok başarılı bir şirketin takipçisi olduğumuzu söyleyebiliriz.

Bilim Ve Tekno Kurucusu Serdar CİĞER İle Röportaj

1.) Böyle bir şirket kurmanızın sebebi nedir?

Araştırmayı seven birisiyim. Geçmişten günümüze kadar, bilim ve teknoloji alanlarında oldukça araştırma yaptığımı düşünüyorum. Ancak öyledir ki, evrenin büyümesi devam ettiği gibi, bilimin ve teknolojinin de gelişmesi kaçınılmazdır. Bu alanda, ne kadar bilgili olursak olalım, sürekli yeni şeyler öğrenmek zorundayız. Amacım, bilim ve teknoloji alanlarında araştırmalar yaparak, dünyada tanınan şirketler arasında yer almak ve dünyaya yeni teknolojiler kazandırmaktır. Bu amacı yerine getirebilmek için bir yerlerden başlamak gerekiyordu. Ben de işe Bilim Ve Tekno’yu kurmakla başladım.

2.) İnsanlar neden bilim ve teknolojiyi takip etmeli?

İnsanların birçoğu, içinde yaşadığımız yüzyılın ne kadar verimli olduğunun farkında değil. Ne kadar ilerlediğimizin farkında değiller. Bilimi ve teknolojiyi geliştirmek için, var olandan yararlanmak gerekir. Siz var olanı nasıl kullanacağınızı bilmezseniz, ona bir şey katamazsınız.

3.) Bir mühendis ve şirket kurucusu olarak, idolünüz var mı? Varsa sebebi ile birlikte kim olduğunu açıklar mısınız?

Evet, idolüm var. Hatta bir değil, iki adet. Biri hayranı olduğum ve aynı zamanda taktir ettiğim kişi olan Nikola TESLA, diğeri ise, Apple şirketinin kurucusu olan Steve JOBS… Nikola TESLA’nın idolüm olmasının sebepleri, çok çalışkan olması, araştırma ve kendini geliştirme isteğinin olması ve 21. yüzyıla kadar, 700 den fazla patente sahip olan tek kişi olmasına rağmen, hiç bir şekilde karakterinden ödün vermemiş olmasıdır. Steve JOBS ise, Apple şirketini küçük bir barakada kurmasına rağmen, günümüzde en çok bilinen ve kullanılan teknolojilerinde imzası olan şirket haline getirebilmiş olmasıdır.

4.) Sizi örnek almak isteyen genç bilim adamlarına öneriniz ne olur?

Ben arkadaşlığı ve işi birbirinden ayıran bir yapıyla çalışmaktayım. Ancak en iyi çalışma uyumunun arkadaşlar arasında olacağına inanırım. Bu sebepten, eğer bir projeye atılacaklarsa, diğer özelliklerin var olması halinde, proje ortaklarını, kendi arkadaşları arasından seçmelerini öneririm.

5.) Bilim Ve Tekno için “Tamam oldu. Bu kadar yeterli” diyeceğiniz konum nedir?

Bence hiç bir zaman tamam değildir. Ortada bir şey varsa, her zaman daha iyisi yapılabilir; ama yine de Nikola TESLA’nın 700 patentlik rekorunu geçmek isterim. 🙂

6.) Daha çok kişiye hitap etmek için oluşturacağınız slogan ne olurdu?

“Bilim Ve Tekno, Bilim Ve Teknolojinin Doğduğu Adres” olurdu. Çünkü bir şeyin büyüyebilmesi için, önce doğması gerekir.

7.) Örnek aldığınız bir bilim adamının hoşunuza giden bir sözü var mı? Varsa nedir?

Evet var. Nikola TESLA’nın, “İnsan imkansızı başarabilir sözü yetersizdir; çünkü insan imkansızın ötesine ulaşabilir.” sözü.

8.) Bilim Ve Tekno’nun sizin için manevi değeri nedir?

Bilim Ve Tekno’yu doğduğum tarihten tam 20 yıl sonra, yani 20 yaşımda kurdum. Bu doğum günümüzün aynı olduğu anlamına geliyor. Bilim Ve Tekno ile birlikte gelişeceğiz. Çünkü biz, bir DNA’nın iki zinciriyiz…

Bilim Ve Tekno kurucusu Serdar CİĞER ile birebir soru-cevap şeklinde yapmış olduğumuz bu röportajı, siz değerli Bilim Ve Tekno takipçilerine sunmak için hazırladık. Eminim ki sizin de bilim dünyasında takip ettiğiniz örnek bir insan vardır. Öyle ki, bilim ve teknoloji ile ilgilenen birisi iseniz, “Bilim Ve Tekno” sizin için bir örnek olacaktır.

Bu makalede, bilim ve teknolojinin insan hayatındaki yerini ve önemini anlatabilmeyi amaçladık. Başarılı olmuşsak ne mutlu bize. Ünlü düşünür Aristotales der ki, “Bilim, iyi zamanlarda servet, kötü zamanlarda bir sığınak ve iyi bir yol göstericidir.” Biz bu hazineyi en sağlam temeller üstüne kurarak, zor zamanlarda kullanabileceğimiz bir silah olarak inşa etmeliyiz.

İlgi ve alakanızdan dolayı sizlere, bize zaman ayırıp röportaj yaptığı için “Bilim Ve Tekno” kurucusu Serdar CİĞER’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bilim ve teknolojinin ışığınız, kaynağınızın da Bilim Ve Tekno olması dileğiyle, İyi günler dileriz…

Etiketler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı