BilimGenelHaberSağlık

10 Adımda Gripten Nasıl Korunulur?

Google News Abone Ol

Çoğunlukla yüksek ataş, halsizlik, kırgınlık ve kas ağrıları gibi şikayetler ile seyreden grip, solunum yolları ile kolaylıkla bulaşabilen bir hastalıktır ve önüne geçilmediğinde büyük bir salgına dönüşebilecek kapasitededir. Halkın bu yüzden bilinçlendirilmesi çok önemlidir.

Gripten Nasıl Korunulur?

Sonbahar ile birlikte görülmeye başlayan ve kış aylarında birçok kişinin korkulu rüyası gripten korunmak için Acıbadem International Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Kerim Çıkım, çok etkili ve basit önerilerde bulundu. İşte 10 harika öneri;

Gripten Korunmak İçin Uyku Çok Önemli

Gripten korunmak ve aynı zamanda sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olmak uykunun da faydaları arasında listelenebilir. Yani gripten ve grip gibi bağışıklık sistemini zorlayacak hastalıklardan korunmak için, uyku düzeninize dikkat etmeniz önerilir. Bunun için günde aralıksız olarak 7-8 saat uyumak çok faydalı olurken, 10 saatten fazla uyumak da birçok hastalığın belirtileri arasında sayılmaktadır.

15 Dakika Sağlıklı Nefes 

Yürüyüş oldukça iyi bir spordur. Ancak kötü hava şartlarında veya üşengeçlikten kaynaklı olarak aksayabilir. Bu açığı kapatmak için uzmanların söylediğine göre 15 dakika kadar temiz hava almak oldukça fayda sağlamaktadır.

Temiz Havayı Evinize Getirin

Bütün gün aynı odada kalmak, hijyen açısından oldukça kötü koşullar oluşturmaktadır. Bu koşullar da grip gibi salgın hastalıklara davetiye çıkarır. Bu sebepten uzmanlar, odaların 10-15 dakika kadar havalandırılmasını tavsiye etmektedir.

Mikropları Ellerimizde Taşıyoruz

Mikroorganizmalar, solunum yolları ile bulaşabildikleri gibi temas ile de bulaşabilmektedirler. Bu sebepten uzmanlar gün içerisinde ellerimizi sık sık sabun ile yıkamamızı önerirler. Eller yıkandıktan sonra da mümkünse kağıt havlular ile durulanmalıdır. Çünkü ortak kullanılan havlularda birçok mikroorganizma bulunur.

Cep Telefonlarında Mikrop Bulunur

Toplumun büyük çoğunluğunun yanından ayırmadığı telefonlar ve telefon kılıfları da mikroorganizmaların bulunduğu yerlerdir. Bu sebepten telefonların da temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Bu durum telefonları ortak alanlarda, masaya koyarken 2 kere düşünmeniz için mantıklı bir sebep olabilir.

Kalabalıktan Kaçının

Kalabalık yerlerde oldukça fazla mikroorganizma çeşitliği bulunur. Bu durum da bulaşıcı hastalıklara davet çıkarır. Uzmanlar bu nedenle, kalabalık ortamlarda uzun süre durulmaması gerektiğini söylemektedirler.

Maske Kullanın

Mikroorganizmaların büyük çoğunluğu havada taşınmaktadır. Bu sebeple uzmanlar maske kullanmanın oldukça fazla yarar sağlayacağını söylemektedir.

Spor Yapın

Spor en iyi mirastır. Aynı zamanda da bağışıklık sistemini güçlendirerek, mikroplara karşı daha dirençli olmanızı sağlamaktadır. Uzmanlar, spor yapmanın grip ve grip gibi bulaşıcı hastalıklardan korunma konusunda oldukça etkili bir yöntem olduğunu söylemektedirler.

Bol Su İçin

Bol su içmek, metabolizmayı hızlandırarak daha besinleri daha hızlı yakmayı ve emiliminin daha hızlı olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda potasyum, bağışıklık sisteminin oldukça güçlendirmektedir. Bu sebeple bol mineralle sahip olmak kaydı ile günde 2 litre su tüketmek, gripten korunmak için oldukça büyük fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda potasyum kalp ritmini düzenleyerek, kalp krizi riskini de azaltmaktadır.

Kışın Getirdiği Zenginlikler

Kışın yetişen birçok meyve ve sebze, gripten korunmak konusunda oldukça yarar sağlamaktadır. Portakal, mandalina, ıspanak… gibi besinler tüketmek, gripten korunma konusunda oldukça etki sağlayacaktır.

Gripten korunma yolları bunlar ile sınırlı değil. Sağlıklı ve dengeli beslenme olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Bu yüzden sağlıklı beslenmeye ve yeterince vitamin almaya önem göstermelisiniz. Özellikle de birlikte çalışan vitaminler ve mineraller birlikte tüketilmeye dikkat edilmelidir. Bol bol su içmekte de yarar var.”

SerdarCR

Genetik ve biyomühendislik lisans mezunuyum. Aldığım eğitim fizik, kimya, biyoloji ve matematik ağırlıklıydı. Mühendislik fakültesi mezunu olduğundan dolayı analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahibim. Aldığım eğitim moleküler biyoloji, biyoteknoloji, mikrobiyoloji, genel ve organik kimya, tıbbi genetik ve mühendislik derslerini içermekteydi. Bu derslerde edindiğim teorik bilgileri yine bu derslerin laboratuvarlarında pekiştirme şansım oldu.Lisans hayatım boyunca birçok etkinlikte görev aldım. Bu etkinliklerden birinde konuşmacı olup PCR ve gelişim sürecini sundum. Başka bir etkinlikte ise bilgisayar alanındaki bilgilerim dahilinde teknik koordinatör ve tasarımcı olarak görev yaptım. Görev aldığım etkinlikler haricinde ikna kabiliyetine sahip olup Türkçe'yi iyi kullandığımı düşünmekteyim.Öğrenim hayatım devam ederken internette de çalışmalarım oldu. Bilim ve Tekno'nun kuruculuğunu yapıp yönetim görevini üstlenmekteyim. Ayrıca yine Bilim ve Tekno'da metin yazarlığı yaparak bu girişimi topluma yararlı olacak şekilde devam ettiriyorum. Yaklaşık 50 kişilik değerli ekibime liderlik yapmaktayım. Bunun yanı sıra ise özel bir firmada genetik mühendisi olarak satış departmanında çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı