GenelHaberTeknoloji

1 Dakikada Şarj Olan Batarya

Google News Abone Ol

Dünyanın köklü AR-GE şirketlerinden biri olan Tayvan merkezli ITRI’nın geliştirdiği URABat adı verilen alüminyum batarya, şuanda akıllı telefonlarda kullanılan teknolojiyi ikiye katlayacak. Çünkü bu yeni teknoloji sayesinde artık cep telefonlarımızın bataryaları bir kaç dakikada tamamen dolacak.

Hızlı Şarj Teknolojisi Gelişiyor

Sistemin gelişim süreci Stanford Üniversitesi ortaklığıyla tamamlandı. ITRI firması geliştirdikleri bu teknoloji sayesinde 2016 yılının “Yenilik Oskarı” ödülüne layık görüldüler.

Günümüz teknolojisinde kullanılan lityum-iyon yapıdaki pillere göre çok daha güvenli ve uygun fiyatlı olacağı açıklanan bu alüminyum yapılı piller, kullanım süresi konusunda da daha fazla kalite vadediyor. 10.000 kez batarya ömründen hiçbir sıkıntı yaşamadan yüzde 100 performansla hizmet verebiliyor.

Esnek, kağıda benzer yapısı sayesinde her cihaza entegre edilmesi kolay olacak ve lityum-iyon bataryaların en büyük sorunlarından olan darbe aldığında patlama, yanma riskini de önleyecek.

Sadece bir dakikalık şarj ile herhangi bir sorun yaşamadan 1 günlük kullanım sağlayan URABat’ın ilerleyen süreçlerde ise yenilenebilir enerji ile tekrar geliştirileceği belirtiliyor.  Ne zaman kullanıma hazır olacağı açıklanmadı ama piyasa fiyatının belirlenip en kısa zamanda yurt içi ve yurt dışı satışlarının başlayacağı bekleniyor.

Feyza Saat

Ankara'da yaşıyorum. Radyoterapi bölümü mezunuyum. Şuan Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde öğrenciyim. Araştıma yapmayı, yazmayı ve bunları başkalarıyla paylaşmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir